Czym jest kamień winny?

Czym jest kamień winny?

Otwierasz butelkę wina, jednak dostrzegasz, że pływa w nim drobny osad. Trochę przypomina kryształki cukru lub soli. W białym winie zwykle jest on biało-kremowy, w czerwonych barwa zagadkowych kryształków przechodzi odcienie niebiesko-fioletowe. Czym jest owy osad? I czy świadczy on o nieprzydatności wina do spożycia?

Wspomniane kryształki to wodorowinian potasu, czyli sól kwasu winowego, potocznie nazywana kamieniem winnym. Można go spotkać zarówno w winach młodych, jak i dojrzałych. Najbardziej istotną informacją jest jednak to, że jest on całkowicie nieszkodliwy. Nie wpływa ani na smak, ani na zapach wina. Co więcej, świadczy o tym, że wino jest „żywe”. Kamień winny wytrąca się w sposób naturalny w czasie dojrzewania i wiąże się z procesem obniżania kwasowości trunku.

Najczęściej można się z nim spotkać w winach droższych, których wytwórcy nastawiają się na jak najmniejsze ingerencje przy tworzeniu wina. Trunki, które produkuje się masowo, a ich odbiorcami są najczęściej klienci, których widok takiego drobnego osadu mógłby wystraszyć, poddaje się specjalnym zabiegom. Przed zabutelkowaniem wina, wymraża się niepożądaną substancję w temperaturze – 3 stopnie Celsjusza. Dodatkowo, wino się filtruje.

Niestety, działania te często odbijają się niekorzystnie na smaku wina. Jeśli więc w Twojej butelce wina, znajdują się kryształki, możesz mieć pewność, że wino jest dobrej jakości i nie było poddawane dodatkowym zabiegom filtrującym. Warto jeszcze wiedzieć, że sproszkowany kamień winny używa się w przemyśle spożywczym jako antyutleniacz oraz regulator kwasowości. Określany jest skrótem E 336.


Powiązane artykuły