Regiony najlepszych win. Alzacja

Regiony najlepszych win. Alzacja

Alzacja od wieków była przedmiotem sporów między Francją a Niemcami. Zdarzyło się, że w ciągu 75 lat zmieniła granice czterokrotnie. Być może powodem jest wino produkowane w tym regionie administracyjnym we Francji, położonym nad Renem w północno-wschodniej części kraju.

Alzacja graniczy od północy i wschodu z Niemcami, od południa ze Szwajcarią. Zajmuje powierzchnię 8280 km², co daje jej piąte miejsce wśród najmniejszych regionów Francji. Jednocześnie jest jednym z regionów najgęściej zaludnionych (209 os./km²).

Ten pas ziemi, długością czterokrotnie przewyższający swoją szerokość ogrodzony jest ze wschodu przez Ren, a z zachodu przez pasmo górskie Wogezów. To podobno od tych gór wzięła się nazwa regionu – do słów a lisauia lub alisetum oznaczających w języku Gallów urwisko. Inna teoria pasuje z kolei do burzliwych losów Alzacji – według niej nazwa ma pochodzić od dawno-wysoko-niemieckiego allisa, co oznacza cudzy dom.

Największym miastem regionu jest jego ośrodek administracyjny – Strasburg, w którym mieszka ponad 270 tys. mieszkańców. Od niego zaczyna się historia regionu – został założony w 12 roku p.n.e przez Rzymian jako twierdzę Argentoratum. Miasto jest obecnie siedzibą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co czyni Alzację bardzo ważnym regionem Europy.

Główne gałęzie gospodarki regionu to:

  • uprawa winorośli i produkcja win, np. rieslinga zwłaszcza między miastami Sélestat i Colmar,
  • uprawa chmielu i browarnictwo (okolice Strasburga),
  • przemysł leśny,
  • przemysł wydobywczy (głębinowe kopalnie soli potasowych m.in. pod Miluzą),
  • przemysł samochodowy (Toyota, General Motors),
  • turystyka.

W Alzacji panuje klimat semi kontynentalny, zima jest chłodna i sucha, lato zaś ciepłe z niewielkimi opadami. Odczuwalny jest wpływ Atlantyku, który powoduje, że powietrze jest suche – Colmar, leżący w obniżeniu między masywem Wogezów a Renem. To drugie najsuchsze miasto we Francji.

Taki klimat sprzyja produkowaniu chluby Alzacji, czyli wina , wyrabianego tutaj od czasów rzymskich. Wino produkuje się głównie w miastach Thann, Marlenheim, Coloar, Sélestat. Słynna jest tzw. Droga win Alzacji biegnąca pomiędzy depresją Renu, Wogezami a Colomar (głównie w prowincji Sélestat) – jej szerokośc to 20 km, a długosc to 170 km. Oznacza to 15,298 hektarów winnic w 119 wioskach, produkujących 111.3 milionów litrów wina czyli 148.4 milionów butelek i przynoszących 478.8 milionów euro zysku. Region słynie głównie z win typu riesling oraz Gewürztraminer, a jego symbolem jest bocian.


Powiązane artykuły