Regiony najlepszych win – Chile

Regiony najlepszych win – Chile

Chile to kraj południowo-amerykański rozciągnięty z północy na południe kontynentu. Występuje tu kilka stref klimatycznych - od suchej północy, przez umiarkowane, niemal śródziemnomorskie centrum, po wilgotne i chłodne południe. Zróżnicowane warunki klimatyczne pozwalają na wytwarzanie win różnych jakościowo i stylistycznie. Pierwsza winorośl została zasadzona tu przez kolonizatorów, żołnierzy i misjonarzy.

Kroniki wspominają Juana Jufré de Loaiza y Montesano, który w 1554 roku w okolicach Santiago założył jedną z pierwszych, poważnych winnic.

Wszelkie uprawy w Chile rozpoczęły się od sprowadzenia prostego szczepu Pais, nazywanego też Mission. Dopiero w połowie XIX w. trafiły tam szczepy bordoskie, w tym m.in. Carmenere, które stało się chilijską specjalnością. W wyniku odizolowania Chile od reszty winiarskiego świata, tutejsze winnice uniknęły plagi filoksery. Sprzyjał temu głównie ograniczony import sadzonek z Europy, a przede wszystkim wysokie wymagania jeśli chodzi o kontrolę i ochronę fitosanitarną.

Współcześnie winnice znajdują się na obszarze ciągnącym się przez 1300 km. Winiarnie są świetnie wyposażone, bez większego problemu nadążają za najnowszymi trendami winiarskiego świata. Wina chilijskie cieszą się dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że są eksportowane w dużych ilościach w Europie. Obecnie, to właśnie Chile może pochwalić się największym obszarem winnic, które nie są szczepione na podkładkach winorośli amerykańskiej.

Jakie szczepy są teraz uprawiane w Chile? Przede wszystkim takie, które pochodzą bezpośrednio z Francji. Są to na przykład: Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet Franc, Carmenere i Pinot Noir na wina czerwone oraz Chardonnay, Sauvignon Blanc i Semillon na wina białe. Sauvignon Blanc daje w chłodniejszych regionach Chile świeże wina o ziołowym posmaku i aromacie agrestu, a w cieplejszych - wina łagodne, nadające się do starzenia w beczkach. Z kolei Chardonnay daje tam wina lekkie, o aromacie owoców tropikalnych lub melonów, o dobrze wbudowanej kwasowości.

Carmenere to chilijska odmiana wina, która początkowo nie cieszyła się znaczącym uznaniem. Przez długi okres była uważana za Merlota. Do odkrycia tej pomyłki przyczynił się w 1991 roku francuski ampelograf - Claude Valat, a rozpowszechnieniu tej wiadomości i popularyzacji "nowej" odmiany - uczony polskiego pochodzenia, ceniony ampelograf z Uniwersytetu w Santiago, prof. Philippo Pszczółkowski.


Powiązane artykuły