Szczepy, które trzeba znać. Feteasca alba

Szczepy, które trzeba znać. Feteasca alba

Feteasca alba (inaczej fetiaska) to biały szczep pochodzący z Rumunii oraz Mołdawii. Poza obszarem Europy Centralnej nie jest zbyt dobrze znany. Uprawiany jest na ponad 23 tysiącach hektarów. Podobno w Karpatach pojawił się już 2000 lat temu.

W wolnym tłumaczeniu jego nazwa oznacza tyle co „panienka”. Szczep daje wina wytrawne, które charakteryzują się harmonijną strukturą oraz subtelną kwasowością. Używany jest również do produkcji win musujących, które są utrzymane w owocowych i kwiatowych klimatach.

Odmiana dojrzewa dosyć wcześnie, jest także wydajna (10-12 ton z hektara). Cechuje ją odporność na choroby oraz niższą temperaturę.

Na Węgrzech szczep ten nazywana jest leanyka. Produkuje się z niego lekkie, często półwytrawne wina. Natomiast w Rumunii, w regionie Cotnari, daje wina słodkie oraz półsłodkie. W Mołdawii występuje także odmiana wina czerwonego – Feteasca Neagră, która zawiera od 12 do 12,5% alkoholu. Charakterystyczny dla niej aromat staje się głębszy wraz z procesem starzenia. W przypadki tego wina wyczuwalny jest zapach podobny do rodzynek, suszonych śliwek, a nawet cynamonu.

Innymi nazwami tej odmiany są m.in..: Baratik, Bulgarien Feteasca, Devcenco Hrozno, Devicii Belii, Dievcenske Hrozno, Dievcie Hrozno, Divci Hrozen, Fehér Leányka, Feniaska Belaii, Fetiasca Alba, Fetiasca Beli.

Przykładami win wyprodukowanym ze szczepu Feteasca alba są np. Nomad Feteasca Alba, Artisan Feteasca Alba oraz Cotnari Feteasca Alba. Pierwsze wino ma sporą ilość świeżego owocu oraz miękką strukturę, która została złamana przez cukier resztkowy. Poleca się je w połączeniu z dorszem w sosie słodko-kwaśnym. Jest również doskonałe jako aperitif. Artisan Feteasca Alba posiada aksamitną teksturę. W tym winie wyczuwalny jest aromat dojrzałej gruszki i melona. Fantastycznie komponuje się z homarem, łososiem, czy kurczakiem w sosie śmietankowym. Ostatnie z win z wiekiem zmienia kolor - od żółtego z zielonymi refleksami do złotożółtego. Jego zapach kojarzy się z jabłkami, a szlachetny smak jest wynikiem zrównoważenia cukru, kwasowości i alkoholu. Leżakuje minimum 2 lata. Sprawdza się w połączeniu z deserami oraz owocami.

Innymi szczepami białymi pochodzącymi z Rumunii są: Grasa de cotnari, Feteasca Regala oraz Tamaioasa Romaneasca.


Powiązane artykuły