Szczepy, które trzeba znać. Rara Negra

Szczepy, które trzeba znać. Rara Negra

To rdzennie mołdawska odmiana, używana do produkcji czerwonego wina, późno dojrzewająca. Winogrona luźno zwisają z kiści, są duże i ciemne. Dają aromatyczne, pełne koloru i owocu wina z umiarkowaną kwasowością i wyrazistymi taninami. Gromadzi zazwyczaj 220-240 gramów cukru na litr. Najczęściej używana jest jednak z innymi odmianami.

Pochodzi podobno jeszcze z czasów antycznych. Na ziemiach mołdawskich pojawiła się przed dominacją caberneta. W XVIII wieku stanowiła główny składnik słynnego wina Negru de Purcari. Obecnie nie zyskuje ona zbyt wielkiej uwagi producentów. Uprawia się jej około 170 hektarów, głównie w regionie Purcari.

Odmiana jest uprawiana również w Rumunii, szczególnie w regionie Nicoreşti, gdzie znana jest pod nazwą Băbească Neagra, a także na Ukrainie. Tam nazywana jest Sereksia. Można ją również znaleźć w stanie Nowy Jork, w regionie Finger Lakes, gdzie uprawiać zaczął ją dr Konstantin Frank, uważany za ojca tamtejszego winiarstwa. Na tym obszarze odmianę nazywa się Sereksiya Charni i służy ona do produkcji aromatycznego czerwonego wina owocowego.

Rara Negra posiada także kilka odmian: Copceac – charakteryzująca się większymi owocami, Coada Rândunicii – o dwudzielnym pędzie oraz Coada Vulpii – z gronami o cylindrycznym kształcie. Ma także różową mutację, która w Rumunii nazywana jest Babească Gris, a w Finger Laskes – Sereksyia Rose.

Znanym winem z tego szczepu jest Negru di Purcari. Słynną winiarnię oraz najstarszą tutejszą piwnicę reaktywowano za 10 milionów euro. Dzięki temu produkuje się tutaj wino z połączenia Rara Negra oraz cabernet Sauvignon i Saperavi. Jest ono wyraziste, ma lekki smak owoców leśnych, nalewki ziołowej, soku z wiśni. Wyczuwalne są również smoła oraz pestki. Wino dojrzewa latami w dębowych beczkach. Legenda mówi, iż mołdawski władca Stefan Wielki lubił wypić puchar wypełniony mieszanką win przez bitwami z Turkami. Miało mu to zapewnić nadzwyczajną silę. W skład takiej mieszanki wchodziły: Negru de Purcari, Purpuru de Purcari i Rosu de Purcari.

Innym winem jest Rara Negra Carlevana. Jest gładkie, miękkie i owocowe, z wyczuwalnym smakiem malin lub jeżyn. Robione jest przez obiecującego winemakera Constantina Stratana. Do produkcji wykorzystywane są owoce pochodzące ze starych winnic. Produkuje on również wino lodowe (z rieslinga) o nazwie Brumariu, którego limitowana edycja sprzedawana jest na lokalnym rynku.


Powiązane artykuły