Wina

Wino na...odchudzanie

Wino na...odchudzanie

Wino na prezent to wspaniały pomysł, szczególnie kiedy jesteśmy świadomi jego dobrego wpływu na ludzkie zdrowie. Nie ważne czy wolimy słodkie wino, czy też wino wytrawne i tak jest ono swoistego rodzaju eliksirem zdrowia i młodości. Co ciekawsze, dowiedziono, że wino jest doskonałym suplementem diety i wspomaga odchudzanie. Czerwone wino, wypijane oczywiście w rozsądnych ilościach, może pomóc nam dbać o figurę.

Wino a zdrowie

Wino a zdrowie

Wino towarzyszy nam od wieków. Lubimy wypić sobie lampkę do obiadu czy też wieczorem, po dniu spędzonym w pracy, dla relaksu. Zastanówmy się nad jego wpływem na nasz organizm i na nasze zdrowie. Temat ten zainteresował naukowców, którzy postanowili zagłębić się w to zagadnienie. Z badań Ludwika Pasteur’a i Aloisa Pick’a wynika, że regularne spożywanie wina obniża nasze szanse na zachorowanie na choroby krążenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienie nadwagi.

Winne oszustwa

Winne oszustwa

Co jakiś czas w świecie miłośników wina pojawia się informacja o winnych oszustach. Na Węgrzech, jeden z czołowych producentów wina, uhonorowany nawet tytułem winiarza roku 2005, aby poprawić jakość swojego trunku, dodawał do niego gliceryny, inny kupował tanie wina marnej jakości oklejając je swoją etykietą.

Wina bursztynowe

Wina bursztynowe

Plutarch, grecki pisarz i historyk, stwierdził, iż wino jest najpotężniejsze spośród napojów, najsmaczniejsze spośród lekarstw i najprzyjemniejsze spośród potraw. Kolor jest pierwszą, najłatwiejszą do zauważenia cechą wina. Dla ludzi mniej zorientowanych w winiarstwie, istnieją przede wszystkim wina czerwone i białe.

Vinho verde

Vinho verde

Vinho verde dosłownie oznacza zielone wino. Jest to nazwa regionu winiarskiego na północy Portugalii oraz wytwarzanego w nim winogronowego trunku. Określenie vinho verde nie ma oczywiście związku z kolorem alkoholu, ale z jego świeżością i młodością. To portugalskie wino butelkuje się bowiem wkrótce po zbiorach i pije jako bardzo młode (9-18 miesięcy). W celu zachowania świeżości i kwasowości stosuje się nawet zabiegi zatrzymujące proces fermentacji

Tajniki degustacji wina

Tajniki degustacji wina

Degustowanie win to sztuka sama w sobie. Aby rozpoznać aromaty zawarte w winie potrzebna jest wiedza i lata wprawy. Jednak pobawić się w degustację, może się każdy. Wystarczy wino, kieliszki, grono przyjaciół i wyobraźnia. Takie spotkanie połączone z degustacją może być świetną formą rozrywki na jesienne i zimowe wieczory. Aby je przygotować, potrzebna jest nam jednak podstawowa wiedza na temat degustacji win.

Sztuka bycia sommelierem

Sztuka bycia sommelierem

Sommelier w ogólnej opinii to osoba doskonale znająca się na winach. Po przejściu szeregu szkoleń i zdaniu wielu niełatwych egzaminów i testów potrafi ona nie tylko wina degustować i podawać trunki, ale także układać katalogi i menu win. Sommelier jednak najlepiej odnajdzie się w restauracjach, gdzie serwuje nie tylko wino, ale i mocne alkohole oraz cygara.

Skąd w winie aromaty dębowe?

Skąd w winie aromaty dębowe?

Ten charakterystyczny aromat to wynik przypadku. W starożytnym Rzymie transportowano wino, oliwę i wodę w glinianych amforach na bardzo duże odległości, do wojskowych obozów, które strzegły granic imperium.

Pleśń o dwóch obliczach

Pleśń o dwóch obliczach

Choć pleśń kojarzy się nam się jednoznacznie źle, wszyscy miłośnicy wina uznają jedną jej odmianę za szlachetną. Botrytis cinerea, bo o niej mowa, to pleśń, której najszlachetniejsze słodkie wina zawdzięczają niepowtarzalny smak i aromat.

Mapa świata miłośników wina

Mapa świata miłośników wina

Według najnowszych danych, opublikowanych przez Światową Organizację Winorośli i Wina, spożycie wina na świecie spadło… o 1%. W 2013 roku na całym świecie wypito aż 238,7 mln hektolitrów wina! Co ciekawe, po raz pierwszy w historii, Francja jest na drugim miejscu w rankingu podsumowującym spożycie wina z wynikiem 28 mln hl. Z pozycji litera zepchnęły ją Stany Zjednoczone, które głównie preferują wina lokalne, ale w sumie spożywają ich 29 mln hl.

Strony