Winnice w Polsce

Winnice w Polsce

Myśląc nad produkcją wina zazwyczaj przychodzą nam do głowy państwa, takie jak Grecja, Francja czy Hiszpania. Dużo osób, szczególnie z północy naszego kraju, nie zdaje sobie sprawy, że ten trunek można także z powodzeniem wytwarzać na terenie Polski.

Znaleziska archeologiczne wskazują na to, że winorośl uprawiano w Polsce już od IX wieku. Zazwyczaj zajmowali się tym mnisi, którzy produkowali wino w ogrodach przyklasztornych. Dopiero w XIV wieku polskie winiarstwo zaczęło podupadać na rzecz win importowanych z Węgier i krajów śródziemnomorskich. Obecnie polskie winnice zaczynają się odradzać przede wszystkim na południu kraju. Oprócz tradycyjnych rejonów uprawy na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku powstają prężne ośrodki winiarstwa na Podkarpaciu i w Małopolsce.

Pierwszą profesjonalną winnicą zapowiadającą nową erę była winnica Golesz założona w 1984 roku w Jaśle. Jej twórcą był Roman Myśliwiec, obecny prezes Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, który uważa, że o rozwoju winiarstwa w Polsce zadecydowały dwa czynniki: zmiany kulturowe związane z rosnącą popularnością wina i wzrostem poziomu życia oraz pojawienie się nowych odmian winorośli bardziej odpornych na nasze warunki klimatyczne. Zdaniem Myśliwca w naszym klimacie dobre efekty mogą dać tylko tzw. mieszańce międzygatunkowe. Poleca produkcję białego wina z odmian Bianca, Muskat odeski czy Hibernal, a wina czerwonego z niemieckich odmian Rondo i Regent.

Jednym z regionów Polski posiadających najwięcej winnic jest Lubelszczyzna. Łagodne pagórki, lasy, jeziora – krajobraz tego obszaru w niczym nie ustępuje europejskim regionom winiarskim. Faktem jest, że winnice są mniejsze, wina młode i nie tak wyraziste, ale powstają z zapałem i pasją żarliwą jak nigdzie indziej. Mimo wielu problemów natury klimatycznej, formalnej i praktycznej, właściciele winnic nie poddają się i pokazują niezwykłą siłę, która sprawia, że ich wina są naprawdę wyśmienite. Sprowadzają sadzonki z Mołdawii, Słowacji, z Ukrainy, z Moraw i z Niemiec. Jest dornfelder, solaris, pinot noir, marechal foch, kerling, regent, riesling, seyval, cabernet, rondo i wiele innych – pewnie żaden inny polski region winiarski nie ma takiej różnorodności odmian.

Prawdopodobnie jeszcze przez długi czas trudno będzie można dostać doskonałe polskie wina w szerszej sprzedaży. Najłatwiej zdobyć je na stronach poświęconych dystrybucji rzadkich odmian tego trunku oraz w samych winnicach. Warto jednak postarać się zdobyć chociaż butelkę aby spróbować rodzimej produkcji i wyrobić sobie opinię na jej temat. Wszystko jednak wskazuje na to, że polskie wina są oryginalne, charakterystyczne i przede wszystkim wyśmienite. Odpowiednio przyrządzone potrafią zachwycić bogactwem aromatów, swoją świeżością i finezją.


Powiązane artykuły