Akcesoria do wina

Akcesoria do wina

Jeśli jesteś miłośnikiem wina, nie obejdziesz się bez większości tych rzeczy. Akcesoria do wina to nie tylko fajny gadżet godny winnej pasji, ale również świadectwo dobrej znajomości winnej tematyki. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym akcesoriom.

Karafka – najczęściej jest to szklane naczynie, choć bywają i kryształowe. Charakteryzuje je szersze dno i długa, zwężająca się szyjka. Zwykle karafkę wykorzystuje się w celach estetycznych, bo wino w tym naczyniu o wiele lepiej wygląda. Karafka to naczynie z zamknięciem.
Dekanter – naczynie podobne do karafki, choć jego dno jest szersze i dzięki temu umożliwia oddzielenie osadu znajdującego się w trunku od samego wina. Dekanter jest niezastąpiony, szczególnie w przypadku starych, długo leżakujących win, w których osad bywa dość obfity. Naczynie to pozostaje niezamknięte, dzięki czemu otwarte wino ma kontakt z powietrzem i delikatnie się napowietrza.
Lejek do wina (nalewak) – montuje się go na końcówkę szyjki butelki, by ułatwić rozlewanie wina. Dzięki niemu nalewanie wina jest bardziej „higieniczne” i nie ma ryzyka, że wino nam skapnie np. na obrus. Lejki są stylowe i zwykle sprzedaje się je w komplecie z eleganckim korkiem.
Pierścień do wina –elegancki gadżet mający kształt dużej obrączki. Pierścień nakłada się na szyjkę butelki po to, by wino skapujące z szyjki nie spłynęło po butelce i nie ubrudziło np. stołu.
Aerator do wina – gadżet, który potrafi udoskonalić niejedno wino. Zwykle ma kształt nakladki na szyję butelki, przez którą przelatuje nalewane do kieliszka wino. Aerator napowietrza delikatnie wino, czyniąc jego smak głębszym i wielowymiarowym.
Eleganckie korki do wina – występują w rozmaitych kształtach i kolorach. Mają charakter kolekcjonerski i ostatnio stanowią również pamiątkę z podróży, bo można je kupić niemal w każdym miejscu na świecie. Służą do zatykania butelki po jej otwarciu. Elegancje stalowe korki o wiele ładniej prezentują się niż te zwykłe i na gościach robią duże wrażenie.
Termometr do wina – niezbędny gadżet do ustalenia idealnej temperatury trunku. Ma kształt zbliżony do termometru rtęciowego, zanurza się go w winie, by sprawdzić, czy ma ono właściwą temperaturę. Znawca wina nie może sobie pozwolić na wpadkę w tym temacie, dlatego jest to „must have”, jeśli nie posiadamy lodówki do wina.
A teraz pytanie – ile produktów z tych wymienionych posiadacie?


Powiązane artykuły