Czerwone wino dla zdrowia

Czerwone wino dla zdrowia

Jak wykazują badania, po czerwone wino sięgamy nie tylko dla przyjemności naszych kubków smakowych, ale coraz częściej także dla zdrowia. Już w starożytności rozcieńczone wino pito, by zwalczyć gorączkę, wzmocnić organizm lub zapobiec wielu chorobom, jak choćby cholerze i czerwonce

Kolejne odkrycia

W XIX wieku dwaj naukowcy – Ludwik Pasteur i Alois Pick, udowodnili, że winogronowy alkohol działa także bakteriobójczo. Według ich ustaleń osoby regularnie pijące wino, rzadziej chorowały na choroby układu krążenia i rzadko mieli nadwagę.

Dalsze analizy udowodniły, że wino, szczególnie czerwone, działa na nasz organizm prawie jak lekarstwo. Badania z lat 90. ubiegłego wieku wykazały, że wśród Francuzów z regionu Bordeaux jest bardzo niski odsetek umieralności z powodu chorób serca. Działo się tak dzięki temu, że osoby z tamtych terenów, regularnie, ale w małych ilościach piły czerwone wino.

Co zawiera wino?

Lista leczniczych działań, które posiada wino jest bardzo długa. Zacznijmy od tego, że wszystkie podstawowe składniki wina mają pozytywny wpływ na nasz organizm. Warto wspomnieć, że zwłaszcza czerwony trunek ma te unikalne właściwości, ponieważ jest on wytwarzany z całych winogron – pestek, skórek i szypułek. Białe wino, produkowane z winogronowego soku nie zawiera już tyle polifenoli.

Polifenole to grupa związków chemicznych, między innymi policyjanidy. Te, które pochodzą z owoców winogron, wykazują pozytywny wpływ na siatkówkę ludzkiego oka. Osłaniają witaminę E i C oraz pochłaniają szkodliwe promieniowanie UV.

Flawonoidy zawarte w winie chronią organizm przed rozwojem miażdżycy i powstawaniem zakrzepów. Dzieje się tak, ponieważ nie pozwalają na utlenianie się złego cholesterolu LDL. Dzięki temu, nie powstają udary mózgu.

Czerwone wino zawiera także silne przeciwutleniacze, jak choćby resweratrol i kwercetynę, które chronią DNA oraz jednocześnie niszczą wolne rodniki, które odpowiedzialne są nie tylko za starzenie się, ale i za powstawanie choroby wieńcowej. Co ciekawe, w czerwonym winie resweratrolu jest trzy razy więcej niż w zwykłym soku winogronowym oraz zawiera dziesięć razy więcej antyoksydantów niż wino białe.

Wino ma także naturalną aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy, który rozrzedza krew. Oprócz tego, czerwony napitek jest źródłem magnezu, potasu, wapnia, żelaza, kwasów organicznych, aminokwasów oraz rozpuszczalnego błonnika.

Ostrożnie...

Warto zachować zdrowy rozsądek. Najlepiej pić jedną lampkę czerwonego wina dziennie do posiłku. Taka ilość korzystnie wpływa na układ krwionośny, odpręża, ułatwia metabolizm ciężkostrawnych dań, zwiększa doznania smakowe oraz nie wypłukuje witamin.

Jednak większa ilość spożywanego każdego dnia alkoholu, może doprowadzić do chorób trzustki, tarczycy i oczywiście choroby alkoholowej. Trzeba pamiętać również, że picie czerwonego wina nie zwalnia od stosowania zdrowej i zbilansowanej diety.


Powiązane artykuły