Ile kalorii ma wino?

Ile kalorii ma wino?

Jak mantrę powtarza się, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi, a nawet pomaga w utrzymaniu zdrowia. Powszechnie uważa się, że lampka czerwonego wina wypijana codziennie to tak naprawdę lek, który ma poprawić krążenie i pracę serce. Mało kto zastanawia się, jaki wpływ ma wino na wagę. Czy to kaloryczny produkt?

Alarm dietetyków

Alkohol - każdy, nie tylko wino - ma w sobie bardzo dużo tzw. „pustych kalorii”, czyli takich, które nie mają w sobie żadnych składników odżywczych. Z tego względu dietetycy kategorycznie zabraniają spożywania alkoholu osobom z – nawet lekką – nadwagą. Wszystkie diety umieszczają napoje procentowe na liście produktów surowo zakazanych.

Zdradliwe kalorie

Kieliszek wina ma zazwyczaj ok. 150 kalorii. Wydawać by się mogło, że to niewiele, dopóki nie uświadomimy sobie, że to tyle, co duże ciastko z kremem lub pół hamburgera z popularnej sieciówki. Wypicie butelki wina porównywane jest zatem do zjedzenia całego tortu lub kilku fast foodów!

Ile kalorii ma wino wytrawne?

Wino wytrawne czerwone oraz białe o zawartości 12,5%-13,5% to około 175 -187 kcal w każdym kieliszku (około 150 ml). W całej butelce wina wytrawnego (750 ml) jest około 875 - 935  kcal.

Oczywistym wydaje się to, że najmniej kaloryczne są wina wytrawne, a najbardziej te słodkie - wszystko przez wysoką zawartość cukrów. Jednakże - nie zawsze tak jest. Okazuje się, że najwięcej kalorii mają w sobie te alkohole, które są najmocniejsze. Wynika to z tego, że cukry zawierają w sobie 4kcal/g, natomiast procenty mają aż 7kcal/g! Oczywiście, prawdziwą bombą kaloryczną będą zatem te wina, które są słodkie i mocne jednocześnie.

Orientacyjna zawartość kalorii w 1 lampce wina przedstawia się następująco:
wina białe, lekkie (8% - 10% vol): 95 -139 kcal
wina musujące, szampany (12,5% - 13,5% vol): 175 -187 kcal
wina wytrawne, białe i czerwone (12,5% - 13,5 % vol): 175 -187 kcal
wina o wysokiej zawartości alkoholu (13,5% - 16% vol): 187 - 219 kcal
wina deserowe (16% - 20% vol): 220 - 260 kcal

Chcąc sięgnąć po kieliszek wina, warto pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością nie tylko ze względu na “efekt dnia wczorajszego”, ale i na kalorie. Dobrze jest stosować zasadę 1 kieliszek wina - 1 szklanka wody. Taki sposób picia wspomoże proces metabolizmu w organizmie. Oczywiście, wino pite z rozsądkiem, od czasu do czasu, nie zaburzy zdrowej diety i nie będzie miało drastycznego wpływu na wagę ciała.


Powiązane artykuły