Imprezy z winem w roli głównej w Polsce i na świecie

Imprezy z winem w roli głównej w Polsce i na świecie

Wino od starożytności spełniało ważną funkcję w kulturze. W jednych częściach świata było napojem powszechnym, w innych luksusowym, zarezerwowanym tylko dla nielicznych. W kulturze europejskiej korzenie wina tkwią w Starożytnej Grecji, gdzie obchodzono Dionizje – święto boga Dionizosa, boga wina i hucznych zabaw.

Idąc tym tropem, organizuje się liczne imprezy winne na świecie. Czasem, tak jak to jest w przypadku polskiego Winobrania w Zielonej Górze, organizatorzy odwołują się wprost do korzeni i organizują pochody w stylu tych greckich – z muzyką i przebranymi artystami oraz – naturalnie – Bachusem na czele w koronie z winogron. Impreza ta organizowana jest we wrześniu; zabawa (na stronie internetowej festiwalu można znaleźć pełny program) trwa przez kilka dni, a korowód zawsze odbywa się na sam jej koniec.

W Polsce licznie pojawiają się imprezy winiarskie, w trakcie których można spróbować win z całego świata, np.: Degustacja Win Austriackich oraz Degustacja win chilijskich Francois Lurton w Warszawie w marcu, Let's drink ITALY w Warszawie i Degustacja win z Rumunii w Krakowie (kwiecień), French Wine Discoveries w Warszawie (maj), Odkryj Argentynę w Chojnowie (czerwiec), II Międzynarodowy Festiwal Wina w Krynicy Zdroju (lipiec), czy wrześniowe imprezy w Warszawie – Wystawa Win Hiszpańskich, Barolo&Friends – degustacja win Piemontu, Wines of Argentina – degustacja win argentyńskich.

Francuzi również mają szereg imprez winiarskich, z których najważniejszą (a w dodatku celebrowaną przez 120 państw na świecie) jest święto francuskiego wina - Beaujolais nouveau. Odbywa się ono co roku w trzeci czwartek listopada. Po północy Francja, a z nią cały świat, otwierają butelki młodego wina beaujolais nouveau z niewielkiego regionu w południowo-wschodzniej części Francji, na północ od Lyonu. Ma ono to do siebie, że jest lekko kwaskowate i należy je szybko wypić, aby się nie zepsuło. Szacuje się, że rocznie Francuzi eksportują kilkanaście milionów butelek tego wina, czyli połowę produkcji.

Z ważniejszych imprez winiarskich na świecie należy wymienić jeszcze: Weltweinfestival w Wiedniu, organizowany przez Włochów w Weronie Vinitaly oraz przez Hiszpanów Alimentaria w Barcelonie (marzec), London International Wine Fair w Wielkiej Brytanii oraz Time for Wine w Budapeszcie na Węgrzech (maj), Vievinum – międzynarodowy festiwal winiarski odbywający się w Wiedniu (czerwiec).

Większość z tych imprez jest okazją do skosztowania win regionalnych lub z całego świata, prawie zawsze organizatorzy szykują oryginalny program muzyczny oraz dodatkowe atrakcje. Warto więc pojechać na taki festiwal i zobaczyć jak się współcześnie kształtuje tradycja tego szlachetnego trunku.


Powiązane artykuły