Jak przechowywać wino?

Jak przechowywać wino?

Każdy koneser wina z niecierpliwością czeka aż nadejdzie odpowiedni moment i będzie mógł odkorkować butelkę z ulubionym trunkiem. Aby ten moment nie okazał się rozczarowaniem, należy pamiętać o jednej ważnej sprawie. Żeby wino dojrzewało w sposób prawidłowy, musi być dobrze przechowywane.

O czym powinniśmy pamiętać? Nie należy od razu otwierać dopiero co kupionej butelki, jeśli ta spędziła nawet kilka minut w trzęsącym się samochodzie w drodze do domu. Wino powinno się ustać, a do tego konieczne jest odczekanie przynajmniej kilku dni. Drugą ważną rzeczą jest to, że nie każde wino nadaje się do dłuższego przechowywania. Większość win z niższej lub średniej półki, które znajdziemy w supermarketach nadaje się tylko do natychmiastowej konsumpcji. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie wino możemy przechowywać, a jakie nie, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty.

Kiedy już zdobyliśmy konieczną wiedzę, musimy postarać się zapewnić naszemu winu optymalne warunki. Najważniejsze jest przechowywanie butelek w pozycji leżącej, tak aby korek był cały czas zamoczony. Dzięki temu zabiegowi korek nie wyschnie i unikniemy przedostania się powietrza do butelki (tzw. oksydacja wina). Jest to szczególnie istotne, jeśli przechowujemy wina przez dłuższy czas.

Równie ważna jest temperatura, która powinna wahać się między 12 a 14°C. Zarówno zbyt niska, jak i za wysoka temperatura będzie dla trunku szkodliwa: niska zahamuje rozwój wina, a wysoka sprawi, że alkohol nie rozwinie się w sposób prawidłowy. Jeszcze bardziej szkodliwe dla jakości wina są nagłe wahania temperatury.

Poza tym w miejscu, gdzie magazynujemy nasze butelki (najczęściej jest to piwniczka) powinna panować dość wysoka wilgotność (aby nie dopuścić do wysuszenia korka). Jeśli uważamy, że powietrze w pomieszczeniu z winem jest zbyt suche, wystarczy umieścić w nim miskę z wodą. Pamiętajmy jednak o zachowaniu umiaru, gdyż zbyt wysoka wilgotność może przyczynić się do pleśnienia korków i etykiet. Optymalną wartością będzie 70%.

Ponadto ze względu na różnice temperatur (chłodniej przy podłodze, cieplej przy suficie), najniżej powinno się układać wina białe, wyżej wina czerwone. Ważne jest również ograniczenie dostępu światła. Naświetlone wino dojrzewa za szybko i traci cenne garbniki.

Podsumowując, jeśli chcemy aby nasze wino dojrzało w sposób prawidłowy i było smaczne, musimy pamiętać o tych kilku zasadach. Jest to ważne tym bardziej, że ich nieprzestrzeganie może zakłócić proces rozwoju trunku, a w ekstremalnych przypadkach nawet je zepsuć.


Powiązane artykuły