Jak zostać sommelierem?

Jak zostać sommelierem?

Niejeden miłośnik wina marzy o tym, żeby zostać sommelierem. Duża wiedza z zakresu produkcji wina jest oczywiście niezbędna, ale nie każdy wie, że dobry sommelier to także dobry psycholog.

Sommelierzy odpowiadają nie tylko za podanie wina gościom, ale również za samą kartę win w danej restauracji. Dbają zresztą o zapasy nie tylko wina, ale i innych trunków, a także współpracują z kucharzami, by serwowane dania komponowały się z dostępnymi w ofercie lokalu napojami. Ważna jest także umiejętność rozpoznania potrzeb klienta oraz znajomość savoir vivre’u.

W Polsce jeszcze niewiele szkół oferuje możliwość wyspecjalizowania się w tym zawodzie. Jedną ze szkół, która szkoli kelnerów – sommelierów jest warszawska Policealna Szkoła Gastronomiczna. Do wyboru jest także kilka kursów, organizowanych również przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich. Dobry sommelier, oprócz przygotowania kursowego, powinien także sam pogłębiać wiedzę – odwiedzając winnice, urządzając degustację w ciemno dla wyćwiczenia zmysłów węchu i smaku, ale również skupiając się na wiedzy teoretycznej.


Powiązane artykuły