Jakie informacje możemy wyczytać z etykiety i kontretykiety?

Jakie informacje możemy wyczytać z etykiety i kontretykiety?

Czasami zdarza się, że wybierając wino nie możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. Decyzję o zakupie danego wina musimy podjąć samodzielnie. Kiedy już dobierzemy smak i kolor wina, a nawet zakres cenowy wina, nadal mamy spory wybór. Wówczas, najczęściej kierujemy się etykietkami.

Etykietki oprócz funkcji informacyjnej, pełnią też rolę ozdobą i jednocześnie reklamową. Dlatego nie powinniśmy się kierować jedynie jej wyglądem. Warto wiedzieć, jakie informacje na etykiecie się znajdują i co one konkretnie oznaczają.

O tym trzeba mówić

Producenci win są zobowiązani do umieszczenia kilku podstawowych informacji na temat swojego trunku. Przede wszystkim, na etykiecie musi znaleźć się informacja o kraju produkcji wina. Określić należy także rodzaj wina – stołowe, jakościowe, regionalne. Konieczna jest informacja o rozlewni (kto i gdzie?), zawartości alkoholu, pojemności butelki oraz producencie.

Od listopada 2005 roku na winach w Unii Europejskiej musi być zawarta informacja o związkach siarki. Słynny napis „zawiera siarczyny” wydaje się być ostrzeżeniem, warto jednak wiedzieć, że ilość siarki zawartej w winie jest znikoma i całkowicie niegroźna. Co więcej, dzięki siarkowaniu wino nie zamienia się po jakim czasie w ocet.

Jakiś czas temu, na etykietach zaczęła pojawiać się także informacja o zawartości białka w winie. To bardzo cenna informacja dla osób cierpiących na skazę białkową oraz dla wegetarian i wegan. Skąd w winie białko? Z procesu klarowania. Najczęściej proces ten przebiega samoistnie, ale niekiedy wspomaga się go używając do tego białka kurzego, żelatyny wieprzowej lub innych substancji. Proces klarowania jest potrzebny, by wino było przeźroczyste, miało ładną barwę i aromatyczny bukiet.

Informacje fakultatywne

Producenci win nie muszą podawać wszystkich informacji. Do grupy takich danych zaliczamy rodzaje gron, szczepy, kupaże smakowe czy precyzyjne wskaźniki geograficzne. Winnice nie muszą też zdradzać jak wino było robione, czyli czy dojrzewało w beczkach, czy w butelkach. Do grupy tych informacji należy także opis smaku wina, choć zwykle znajduje się on na kontretykiecie. Co prawda zwykle opis ten ma zachęcić do zakupu i jest układany przez PR-owców. Oprócz tego często znajdziemy także wskazówki, do czego dane wino smakować będzie najlepiej.

Skróty

Inną grupą informacji znajdującą się na etykiecie są skróty. Są to apelacje. Określają one miejsce, w którym wino zostało wyprodukowane, gdzie hodowano winorośl i gdzie butelkowano trunek. Informuje też o szczepach oraz technikach produkcji. Apelacja świadczy o tym, że wino jest wysokiej jakości.

Dodatkowe informacje

Etykiety i kontretykiety mają także informacje dodatkowe. Reserva lub riserva oznacza, że wino przed zabutelkowaniem, długo dojrzewało w beczkach. Classico to określenie na wino, które powstało z winogron z najlepszej części danego regionu. Superieur oraz superiore informuje o wyższym stężeniu alkoholu niż ma przeciętne wino. Świadczy też o tym, że zostało ono wykonane w wyższym standardzie. Cru natomiast to skrót od croitre , czasownika oznaczającego wyraz rosnąć. Oznacza, że wino zostało wyprodukowane z winogron, które dojrzewały w szczególnym miejscu. Odznacza się więc wykwintnością, wysoką klasą i wieloma walorami.


Powiązane artykuły