- Kategoria:
Dba także o jakość owoców i procesów niezbędnych do produkcji wina. Opiekuje się on również winem po wcześniejszym wyprodukowaniu, a więc przykłada szczególną wagę do butelkowania i późniejszego przechowywania. Nierzadko zajmuje się też dystrybucją wina po całym świecie.
Aktualnie, obowiązki te wymagają coraz większej wiedzy naukowej. Tradycyjne metody są coraz częściej zastępowane przez te innowacyjne, podnoszące jakość alkoholu. Dlatego wraz z upływem lat, coraz popularniejsze staje się studiowanie enologii, a więc nauki o winiarstwie i winie.
Praca winemakerów często polega także na jeżdżeniu po świecie i konsultowaniu się przy produkcji wina, jak i również doradzaniu właścicielom winiarni. Dlatego nazywa się ich mianem „latających winemakerów”. Jest to bez wątpienia praca pełna wyzwań i wymagająca pełnego zaangażowania.
Prawdziwy winemaker musi być więc komunikatywny i łatwo nawiązywać kontakty międzyludzkie, co jest przydatne w nawiązywaniu nowych kontaktów biznesowych oraz zarządzaniem grupą ludzi i pracą całej winiarni. Osoba wykonująca ten zawód musi posiadać także rewelacyjne poczucie smaku i zapachu, aby móc wyczuć każdy, nawet najmniejszy niuans w winie. Musi także wyróżniać się wyjątkową intuicją oraz doświadczeniem.
W ostatnich latach nawet polskie uczelnie zaproponowały swoim studentom zapoznanie się z tajnikami enologii. Wyjątkowy świat win staje więc otworem także przed polskimi studentami szukającymi pracy pełnej pasji i wyzwań.