Pory roku w winnicy

Pory roku w winnicy

Praca w winnicy to nie tylko czas zbiorów i tworzenie wina. Winnica wymaga opieki cały rok. Zacznijmy od zimy, która wydaje się być najspokojniejszą porą roku dla winiarzy. W tym czasie pracuje głównie winiarnia.

To właśnie wtedy dojrzewające w piwniczkach wina muszą być kontrolowane. Przeprowadza się więc liczne procesy zapewniające winu jak najlepszą jakość. Nie wolno również zapomninać o winoroślach, które należy chronić przez przymrozkami. Zimą wykonać można także cięcia krzewów.

Kiedy wraz wiosną, przyroda budzi się do życia, coraz więcej czasu pracy wymagają winnice. Glebę należy spulchnić, w razie potrzeby konieczne jest także zastosowanie oprysków chroniących krzewy przed chorobami i szkodnikami. Aby wiosenne przymrozki nie odbiły się niekorzystnie na późniejszych zbiorach, winnice muszą być czasami ogrzewane grzejnikami i wentylatorami.

Początek lata to często dalszy ciąg walki ze szkodnikami i chorobami, zwłaszcza, jeśli pogoda jest bardziej deszczowa niż słoneczna. Aby owoce osiągnęły idealną dojrzałość, opiekunowie winnic usuwają nadmiar liści, by nie zasłaniały cennego słońca oraz nie zabierały składników odżywczych. Czasem konieczne jest także przeprowadzenie „zielonych zbiorów”. Sytuacja ta ma miejsce, gdy winorośle mają zbyt dużo kiści. Ich część wówczas się usuwa, dzięki czemu pozostałe owoce mają lepsze warunki.

Najbardziej pracowita jest oczywiście jesień. To czas zbiorów i rozpoczęcie procesu winifikacji. Trzeba zabezpieczyć także krzewy przed nadchodzącymi przymrozkami i zimą. Warto jednak podkreślić, że sama decyzja o zbiorach jest dla winiarza niełatwa – musi on sam zdecydować, kiedy jest ten idealny moment, w którym należy zerwać grona. Ciągłe kontrole i badanie stężenia koncentracji cukrów i kwasów są wówczas niezbędne. Samo winobranie musi się także odbyć sprawnie i szybko, by przetransportowane do winiarni owoce były idealne.


Powiązane artykuły