Przechowywanie wina

Przechowywanie wina

Powoli odchodzi się od zasady, że im dłużej wino leżakuje, tym jest smaczniejsze. Dzisiejsi producenci wina dbają o to, by było one odpowiednie do wypicia zaraz po wyprodukowaniu go. Odpowiednie metody produkcji i leżakowanie w winnicy jest wystarczające. Jednak może się zdarzyć, że mamy w domu kolekcję win, które zostawiamy na później, na specjalne okazje. Dlatego warto zadbać o to, by były one przechowywane w odpowiednich warunkach.

Miejsce

Najlepsze są do tego piwnice – ciemne i odporne na wibracje. Powinny mieć odpowiednią wilgotność i stałą temperaturę. Jednak nie każdy ma możliwość posiadania takiej idealnej piwniczki. Istnieją rozwiązania alternatywne. Jednym z nich jest specjalna klimatyzowana szafka na wina. Można w niej ustawić odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Jeśli wino jest przeznaczone do stosunkowo szybkiego spożycia, można przechowywać je na stojakach lub w oryginalnych skrzynkach od producenta.

Pamiętajmy, że wino należy przechowywać w pozycji leżącej – korek musi mieć zapewniony ciągły kontakt z winem. Jeśli wyschnie, do butelki dostanie się powietrze.

Nie powinniśmy natomiast trzymać wina w kartonach. Do produkcji tektury wykorzystywane są szkodliwe środki chemiczne, które mogą wpływać na wino. Dodatkowo, pod wpływem wilgoci, kartony stosunkowo szybko się niszczą.

Także lodówka nie jest dobrym miejscem na przechowywanie wina. Może w niej stać nie więcej niż kilka dni, ponieważ drgania, wibracje i zbyt niska temperatura panująca w lodówce niekorzystnie wpływa na aromat i smak wina.

Temperatura

Najlepsza temperatura dla każdego wina to około 12 stopni Celsjusza. W zbyt wysokiej temperaturze wino za szybko dojrzeje, w za niskiej dojrzewanie zostanie spowolnione. Jednak najgorsze dla kondycji wina są wahania temperatury. Szczególnie białe wina, które są wyjątkowo delikatne, nie zniosą dobrze takiego stanu. Warto też pamiętać, że trunki, które podajemy w niższych temperaturach powinniśmy przechowywać na niższych półkach (tam jest chłodniej).

Światło

Ono także wpływa na dojrzewanie wina. W naświetlonym winie działa efekt „smaku światła” - tak określa się wytwarzanie się w trunku związków siarki, które zaburzają i smak wina, i jego zapach. Przed intensywnym światłem szczególnie należy chronić wina dojrzałe i musujące.

W piwnicy, w której przechowujemy wina, nie powinniśmy używać jarzeniówek lub lamp halogenowych, za to możemy wkręcić zwykłe żarówki o mocy nie wyższej niż 60 W. Jeśli w swoich zbiorach mamy cenne, dojrzałe wina, do oświetlenia używajmy jedynie świec.

Wilgotność

To bardzo ważny element mający wpływ na żywotność wina. Idealna wilgotność to 70-75%. Jednak przy takim wskaźniku, etykiety na butelkach pleśnieją i odklejają się. Dlatego warto utrzymywać wartość wilgotności na poziomie około 50%. Jeśli jednak ona spadnie, korki w butelkach mogą za bardzo się wysuszyć i tym samym spowodować nieszczelność butelek.

Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest wysypanie podłogi żwirem – jeśli jest zbyt wilgotno, pochłonie on część wody, jeśli za sucho, polewany co jakiś czas żwir będzie utrzymywał wymaganą wilgoć w powietrzu.

Dodatkowo warto zainstalować wentylację. Powinna ona zapewniać stałą, ale delikatną cyrkulację powietrza. Duchota i zatęchłe powietrze zepsują smak wina.

Silne zapachy

Piwnica z winami nie powinna służyć do przechowywania innych produktów, zwłaszcza tych, które wydzielają intensywny zapach. Silny aromat kiszonej kapusty czy cebuli przeniknie do butelki i zniszczy smak i zapach wina.

Wybierając detergenty do sprzątania piwniczki także kierujmy się zapachem – najlepsze będą te o najbardziej neutralnym zapachu.

Przechowując wino, pamiętajmy o złotej zasadzie: lepiej wypić wino za wcześnie niż za późno.


Powiązane artykuły