Region La Rioja

Region La Rioja

Położony nad rzeką Ebro, jeden z najbardziej znanych regionów winiarskich Hiszpanii. Co 8 winnica na tym obszarze to uprawa Tempranillo. Wytwarzane z nich wino starzone jest w dębowych beczkach nawet ponad dwa lata. Otrzymane w ten sposób Gran Reserva to najlepsze wina w Hiszpanii.

Wino czerwone obfituje w dojrzałe, truskawkowe i malinowe smaki, połączone z klasyką francuskiego dębu oraz zapachem wanilii i tostów. Często łączy się je z Cabernet Sauvignon. Jednak w Rioja produkuje także wina białe i różowe.

Historia regionu La Rioja jest bardzo ciekawa. Pierwsze winorośle na tym terenie posadzili Rzymianie, którzy w II w. p.n.e. podbili północną Hiszpanię.

W Średniowieczu, drogi pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostela przecinały ten teren i to właśnie tam uzupełniano zapasy wina. Już w 1560 roku zabroniono uprawy szczepów spoza regionu – w ten sposób udało uratować się jakość i reputację win hiszpańskich.

Kiedy to w XIX wieku większość galicyjskich upraw została zniszczona przez szkodniki, francuscy winiarze szukali wina podobnego do Bordeaux poza granicami kraju . Dzięki temu, w Hiszpanii wprowadzono metody produkcji i starzenia wina, jakie stosowano u sąsiadów z Francji. Natomiast powojenne zniszczenia, udało się Hiszpanom odbudować dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

W La Rioja każdego roku produkowanych jest 400 milionów butelek wina. Każde z nich klasyfikuje się na podstawie jakości owoców oraz starzenia. Joven to najmłodsze wino przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji. Crianza leżakują od dwóch do trzech lat, także w beczkach dębowych. Bardzo wysoką jakością odznacza się Reserva (3 lata starzenia), a wspomniane już Gran Reserva to wina o najlepszej jakości z wyjątkowo dobrych roczników. W tej kategorii wina czerwone leżakują w dębowych beczkach co najmniej dwa lata, a następnie co najmniej trzy lata w butelkach. Wina białe starzone są 4 lata, w tym co najmniej 6 miesięcy w dębowych beczkach. Co ciekawe, niektórzy producenci jeszcze wydłużają okres starzenia wina.


Powiązane artykuły