- Kategoria:
Początki wina w Brazylii to XVI wiek i europejska kolonizacja ziem. Jednak dopiero rok 1875, kiedy to włoscy osadnicy zaczęli osiedlać południowe regiony tego kraju, był przełomowy. Przyjechali tutaj założyciele winiarni Aurora, największego obecnie brazylijskiego producenta wina. Z Wenecji dotarli później m.in. Giuseppe Benedetti i Arcangelo Tecchino, założyciele winiarki Lovara.
Pierwsze uprawiane odmiany były przywożone przez imigrantów z Portugalii. Jednak europejskie szczepy nie mogły dobrze zaadaptować się do gorącego i wilgotnego klimatu. Zaczęto więc sięgać po nowe odmiany, które były bardziej odporne. Dopiero wiek XX i nowe technologie pozwoliły na produkcję win dobrej jakości. Obecnie najpopularniejszymi szczepami są m.in. Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, Chardonnay, Chenin Blanc, Muscat oraz Malvasia.
Głównymi regionami uprawy winorośli są Serra Gaucha, Campanha & Serra, Vale do Sao Francisco oraz Planalto Catarinense. Większość z nich leży blisko siebie, jednak ze względu na odmienny klimat dają różne wina.
Serra Gaucha to region w południowym stanie Rio Grande do Sul. Winnice zajmują tam małe powierzchnie, dlatego winiarze razem zajmują się inwestycjami. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się stworzyć pierwszą apelację win jakościowych - Vale do Vinhedos. Teren jest pagórkowaty, a wpływ morskiego powietrza pomaga chronić winnice przed chorobami. Tak, jak w całej Brazylii, specjalnością są tu wina musujące, szczególnie te wytrawne.
Vale do Sao Francisco leży na wschodzie i jest najbardziej tropikalnym z brazylijskich regionów. Obszar uprawy zajmuje teren między dwoma miastami, Remanso i Petrolina. Płynąca tu rzeka Rio Sao Francisco ma ogromny wpływ na winorośl. Zimą temperatura wynosi tu średnio 20 °C. Ze względu na klimat winiarze muszą więc walczyć o odpoczynek dla winorośli.