- Kategoria:
Dla obcokrajowców największą atrakcją Portugalii są nadatlantyckie plaże. Ciepły śródziemnomorski klimat przyciąga turystów, którzy szukają miejsca do wypoczynku w przyjemnej atmosferze. W niektórych regionach kraju można opalać się przez cały rok, co czyni go niezwykle atrakcyjnym dla miłośników podróży. Ze względu na wysokie fale, portugalskie wybrzeża szczególnie upodobali sobie wielbiciele surfingu.
Z roku na rok zwiększa się jednak liczba osób, dla których słoneczna pogoda i gorący piasek wcale nie są czynnikiem decydujący o wyborze wczasów w Portugalii. Coraz bardziej popularna staje się tzw. enoturystka, czyli podróże winiarskie. To rozsiane po całym kraju winnice, a nie nadmorskie kurorty, stają się celem wycieczek wielu turystów z całego świata.
Korzystne warunki pogodowe, odpowiednie ukształtowanie terenu oraz wysoka jakość gleb sprawiają, że plantacje winorośli znajdują się w niemal wszystkich częściach Portugalii. Ich łączna powierzchnia liczy blisko 2,5 tysięcy hektarów. Mówi się, że wiele upraw posiada tak długą tradycję, że pamięta jeszcze rzymskich wojowników, a nawet żeglarzy przybywających ze starożytnej Fenicji.
Na wyjątkowośc lokalnych win wpływają unikalne szczepy, z których napoje te są przyrządzane. Wiele odmian winorośli uprawianych jest jedynie na terenie Portugalii, co nadaje niepowtarzalności tamtejszym specjałom. Różnorodność winogron decyduje o szerokim wachlarzu napojów alkoholowych wytwarzanych przez plantatorów. Portugalia może się pochwalić nie tylko doskonałymi winami czerwonymi, ale także białymi i różowymi.
Regionem, w który produkowane są jedne z najznakomitszych trunków, jest malownicza dolina rzeki Douro. To właśnie tam od wielu stuleci przyrządzane jest Porto. Alkohol ten, charakteryzujący się waniliowym aromatem i dostrzegalną korzenną nutą, z powodzeniem może być wykorzystywany jako przystawka zaostrzająca apetyt, ale i, równie dobrze, jako deser po właściwym posiłku.
Równie smaczne i szlachetne wina są wytwarzane na portugalskiej Maderze. Z powodu położenia wyspy w znacznej odległości od kontynentu, pochodzące z niej trunki są produkowane w bardzo osobliwy sposób. W dawnych czasach, w wyniku warunków panujących na statkach, alkohol, przewożony z Madery do Portugaii, poddawany był działaniu bardzo wysokich temperatur. Aby zapobiec nadmiernej fermentacji, dodawano do niego spirytusu. Chociaż dziś problemy związane z transportem zniknęły, to w celu podtrzymania tradycji, producenci wciąż dodają wzmocnionego alkoholu do napoju z winogron i ogrzewają go w specjalnych cieplarniach zwanych estufa.
Portugalskie plantacje winogron przeżywały wiele wzlotów i upadków. Największą klęską była epidemia filoksery w XIX wieku, która doprowadziła do upadku wielu winnic. Zła sytuacja ekonomiczna kraju i „ciemne chmury”, które zebrały się nad Europą w XXw. przez długi czas nie pozwalały na odrodzenie się przemysłu winiarskiego. Wydaje się jednak, że dziś, dzięki wparciu Unii Europejskiej i zainteresowaniu enoturystów, portugalskie wina przeżywają drugą młodość.