Regiony najlepszych win. RPA

Regiony najlepszych win. RPA

Stolicą Republiki Południowej Afryki jest Capetown (Kapsztad) założony w 1652 roku przez holenderskiego kupca i podróżnika Jana van Riebecka. Od początku istnienia miasto to było centrum winiarskim, specjalizującym się w produkcji wina deserowego, które trafiało na dwory królewskie rodów całej Europy.

Przez 200 lat porto, sherry i brandy cieszyło podniebienia możnych takich krajów jak Prusy, Anglia czy Rosja. Sam Napoleon jak głoszą podania oprócz butelki Chambertin dziennie, wypijał na deser niezliczone kielichy południowo-afrykańskich specjałów.

Należy wiedzieć, że historia tego kraju, zwłaszcza w kontekście wyrobu trunków, była wielce burzliwa. W 1918 roku RPA przeżywało winiarski kryzys. Ze względu na nadprodukcję wina i jego niską jakość importerzy masowo rezygnowali z zakupu win deserowych. W odpowiedzi na to wydarzenie założono specjalną komisję, która zajęła się kontrolą wytwórni win. W czasach apartheidu (po II wojnie światowej) gospodarka RPA znalazła się na skraju bankructwa, przemysł upadał, a wraz z nim wytwórnie win, które były jednym z głównych źródeł dochodów kraju. Kiedy w 1991 roku, idee podziału rasowego przeżywały swój zmierzch, produkcja win ruszyła na niespotykaną dotąd skalę, będąc jednym z podstawowych dóbr eksportowanych, które dostarczały państwu dochody. W 2009 roku w Republice Południowej Afryki wyprodukowano 9,3 miliona hektolitrów wina.

Uprawa winorośli i produkcja win są określone rygorystycznymi przepisami. Podobnie jest w przypadku regionów winiarskich. W każdym z szesnastu dystryktów (podzielonych na okręgi) można hodować określony typ winorośli. Najbardziej znanymi dystryktami produkcyjnymi są Stellenbosch oraz Paarl. Pierwszy z nich stanowi centrum Capetown, produkuje się tu ponad 300 różnych rodzajów win. Drugi z nich jest jednocześnie jednym z najstarszych miast RPA, w którym mieści się największa na świecie piwnica win – zajmuje ponad 22 hektary.

Każdy z dystryktów, a co za tym idzie, każda winnica ma swój unikatowy charakter i niepowtarzalny klimat. Ze względu na iście bajeczne krajobrazy, roztaczające się w krainach RPA, jest to również atrakcyjny ośrodek turystyczny. Nie zapominajmy jednak, że oprócz ogromnej ilości zalewów i jezior, najstarszego krateru meteorytowego na świecie oraz najdłuższego na świecie systemu jaskiń obfitujących w stalaktyty i stalagmity, RPA to największy potentat win deserowych i jeden z ważniejszych ośrodków winiarskich na całym świecie.


Powiązane artykuły