Regiony najlepszych win. Szampania

Regiony najlepszych win. Szampania

Ponad 300 lat temu pewien mnich, Dom Pierre Pérignon z miasteczka Hautvillers w dolinie rzeki Marny, zaczął eksperymentować z wyrabianym w regionie niemal od początku wieku winem. W efekcie w 1699 roku wynalazł trunek, który rozsławił Szampanię na całym świecie – szampana

Szampania położona jest w północno-wschodniej części kraju i wchodzi w skład regionu administracyjnego o nazwie Szampania-Ardeny, który graniczy z Belgią. Najważniejsze miasta w regionie to Reims (184,6 tys. mieszkańców), Châlons-sur-Marne (46,7 tys. mieszkańców) i Troyes (60,4 tys. mieszkańców).

Nazwa regionu wywodzi się z łaciny. Szampania stała się Szampanią, bo skojarzyła się Rzymianom z włoska prowincją Campania, leżącą na południe od Rzymu. Jednak podobno nie od Rzymian się wszystko zaczęło, ponieważ wykopaliska wskazują, że ludzie żyli tu już w paleolicie.

Najsłynniejsze miasto regionu to zdecydowanie Reims dzięki swojej słynnej katedrze, miejscu koronacji 34 królów Francji. Korzenie miasta sięgają czasów rzymskich. Wcześniej istniała tam osada galijska o nazwie Durocortorum. Była ona stolicą kraju Remów, a później rzymskiej prowincji Gallia Belgica. Gdy podczas I wojny światowej zniszczono katedrę w Reims, najbardziej ucierpiały witraże. Nowe stworzył Marc Chagall, co zaowocowało tym, że dziś w katedrze znajduje się dzieło, którego tematyką jest szampan oraz proces wyrobu tego trunku. To właśnie w Reims znajdują się siedziby wielkich producentów tego trunku, który leżakuje w piwnicach pod miastem. Sięgające wiekiem czasów rzymskich katakumby tworzą istny podziemny labirynt. Podobne znajdują się w Avenue de Champagne w Apernay, dzielnicy wielkich domów produkujących wina francuskie i handlujących nim. Można tu spotkać wspaniałe renesansowe pałace, pod którymi ciągnie się ponad 100 kilometrów wykutych w wapiennej skale piwnic.

Poprzez całą Szampanię biegnie Route Touristique du Champagne. Jest to 600 km krętych, dróg przez najważniejsze uprawy winorośli - rozciągające się pomiędzy Reims i Épernay Montagne de Reims, a dalej Cote des Blancs oraz Vallée de la Marne.

W regionie znajduje się 282.37 km² winnic, które dają 250 mln butelek szampana rocznie, ponadto zasoby wcześniej wspomnianych piwnic szampańskich domów szacuje się na ilość przekraczającą 4-letnie zbiory.


Powiązane artykuły