Smak wina

Smak wina

To, co czyni wino niepowtarzalnym, wyraźnym na tle innych trunków, barwniejszym i ciekawszym od reszty alkoholi to smak. Smak, który pochodzi z natury, który wymaga pieszczoty słońca, dotyku deszczu i dobroci ziemi. Smak, który nie ma jednego oblicza, od którego wariują zmysły węchu i smaku.

Już pierwszy łyk potrafi unieść do nieba i w jednej chwili strącić w ciemną otchłań. Gdy czubek języka delektuje się wyjątkową słodyczą, inna jego część wzdryga się od kwasowości lub goryczy. Smak wina to tajemnica. Czasem rozpoznajemy jej jedno oblicze, czasem odkrywamy ich więcej. Czasem wystarczy pierwszy łyk, by wiedzieć o nim dużo, czasem cały kieliszek nie potrafi nam dać jednej odpowiedzi. To jak z ludźmi. Tak jak my nie jesteśmy w stanie ocenić trafnie człowieka po krótkim spotkaniu, tak i wino wymaga dobrego poznania. Bo jeden łyk potrafi wyzwolić wiele odczuć, ale każdy następny może je tylko pogłębić.

Jak w tym łacińskim powiedzeniu „In vino Veritas” (w winie prawda) - wino nie udaje – wino daje prawdę o sobie i o nas. Bo prawda to wspomnienie, uczucie, ludzie, miejsce i czas. A smak prawdy to smak wina…


Powiązane artykuły