Szczepy, które trzeba znać. Pinot Noir

Szczepy, które trzeba znać. Pinot Noir

Jest porównywany jednocześnie i do delikatnej kapryśnej kobiety, i do dostojnego szlachcica o bardzo długim rodowodzie. To, co dla Pinot Noir szczególnie charakterystyczne, to tysiące odmian tego szczepu, który daje win o pełne, ale nie ciężkie. W smaku jest łagodne i aksamitne, ale jego aromat jest niezwykle bogaty.

Warto wiedzieć, że Pinot Noir to pierwszy, oficjalnie uznany i opisany szczep winorośli. W zapisach rejestrów szpitalnych z Beaune znalazł się już w 1375 roku.

Galijska tradycja

Pinot Noir najbardziej rozpowszechniło się w Burgundii, skąd szczep pochodzi. Wywodzi się z dzikich winorośli, z których wino wytwarzali Galowie. Przechowywali oni wino w drewnianych beczkach, a nie w glinianych wazach, jak robili to Rzymianie. Pinot Noir to jedna z najstarszych odmian winorośli, uprawiana od I wieku. Wiele stuleci później, tą odmianą winogron zainteresowali się burgundzcy mnisi, którzy przyrządzali z nich wino mszalne. Z każdym sezonem ulepszali one techniki uprawiania i przetwarzania tej wymagającej rośliny.

Trudne, acz opłacalne

Uprawa Pinot Noir jest niezwykle skomplikowana, a co za tym idzie, nietania. Grona są podatne na wszelkie zmiany temperatury, chociaż lubią niską temperaturę. Cienka skórka nie chroni także wnętrza przed wirusami i szkodnikami. Zbyt późne zebranie owoców może zepsuć całe wino, które i tak dosyć często w trakcie fermentacji robi się kwaśne. Szczep jest bardzo nietrwały genetycznie. Zasadzone roślinki mogą dać owoce o mniejszych owocach, innym kształcie, a co najważniejsze, nawet o innym smaku. Co więcej, plony wcale nie są duże, a Pinot Noir potrzebuje ciągłej kontroli i opieki na każdym etapie hodowli i produkcji. Dlaczego więc mimo wszystko wino cieszy się taką popularnością wśród winiarzy?

Wyjątkowy

Pinot Noir oznacza się szlachetnym smakiem i bardzo bogatym bukietem. Wyczuć w nim można nuty owocowe – wiśnie, czereśnie, truskawki, maliny. Nie brakuje także elementów kwiatowych, takich jak fiołki czy róże oraz przypraw – rozmarynu, oregano, cynamonu, kminku, mięty i zielonej herbaty. W niektórych można wyczuć rabarbar, buraczki, czerwone i zielone pomidory oraz czarne oliwki. Wino to ma mało garbnika i szybko dojrzewa – wystarczy mu 5 – 8 lat. Jednak droższe wina można dłużej leżakować, dzięki czemu najlepsze wino nabiera aromatów kokosów, wanilii, dębu, cedru, grzybów, ziemi, skóry oraz asfaltu. Z czasem może nawet nabrać niespotykanej, ceglasto-pomarańczowej barwy. Wyjątkową cechą Pinot Noir jest także zdecydowanie większa niż w innych winach zawartość resveratrolu. Ta niezwykła substancja nie wpływa na smak i zapach wina, jednak ma bardzo dobry wpływ na ludzki organizm. Nie dość, że jest naturalnym antybiotykiem, to odmładza i odchudza.

Byle nie na ostro

To czerwone wino świetnie komponuje się z wieloma potrawami, które są proste, ale mają intensywny smak (jagnięcina, tuńczyk, łosoś, kaczka). Nie należy go jednak łączyć z daniami mocno przyprawionymi chili, imbirem i pieprzem. Przyprawy te maskują niezwykły aromat wina.


Powiązane artykuły