- Kategoria:
Jeszcze mniej więcej sto lat temu Riesling uznawany był za jedno z najlepszych białych win świata. Starczyło jednak masowe wytwarzanie podróbki tego reńskiego trunku po II wojnie światowej, by opinię tę doszczętnie zniszczyć. Niemcy w tym czasie pod nazwą Riesling sprzedawali słabe, dosładzane wino . O jego aromacie można było powiedzieć tylko tyle, że jest nikły... Dziś szczep ten próbuje odzyskać swoją niegdysiejszą pozycję – wysokiej klasy wytrawnego i szlachetnego słodkiego wina.
Riesling prawdopodobnie pochodzi z średniowiecznych Niemiec i jest przypadkową krzyżówką starodawnych odmian winorośli z dziką odmianą reńską. To właśnie w Niemczech szczep ten jest najpowszechniej uprawiany. Można go także spotkać w Alzacji (to jedyne miejsce we Francji, gdzie hoduje się Rieslingi), Australii, USA, Rumunii i słonecznej Bułgarii. Nietrudno zauważyć, że kraje te reprezentują czasem bardzo odmienne klimaty. To kolejna, wyjątkowa cecha Rieslinga – bez względu na warunki pogodowe, wino z tych winogron zawsze się uda i będzie przepyszne. Różnice w smaku między Rieslingiem reńskim a, na przykład bułgarskim, biorą się nie z odmiennych warunków pogodowych, a z różnic składu ziemi, na której winorośl się rozwija.
Winorośl ta preferuje warunki raczej chłodne, jest bardzo odporna na niskie temperatury. Nie sprawia także trudności w uprawie – wystarczy jej porządnie nasłonecznione zbocze od strony południowej. Późno dojrzewa, więc grona Rieslinga smakowo osiągają idealną równowagę w słodyczy i kwasowości. Są podatne na pleśń, jednak jest to infekcja szlachetna (Botrytis Cinerea), która dodaje tylko lepszych aromatów. Riesling doskonale sprawdza się także do produkcji Eiswein, czyli wina lodowego. Wystarczy zaraz po zebraniu zamarzniętych winogron poddać je sprasowaniu.
Region, z którego pochodzi Riesling ma większe znaczenie, niż jego rocznik. Najlepsze aromaty zyskuje w glebach ciężkich, na podłożu wulkanicznym, łupkowym. Dzięki temu wyczuwa się w nim minerały i glebę, które utrzymują się w winie nawet, jeśli jest ono leżakowane w dębowych beczkach. Dodatkowo, możemy wyczuć w nim jabłka, brzoskwinie, cytryny, rodzynki, miód oraz aromaty kwiatowe. Riesling jest winem, które świetnie nadaje się do leżakowania, dzięki któremu może osiągnąć szlachetne aromaty nafty, ropy naftowej oraz świeżej skórki od chleba.
Riesling wytrawny dobrze odnajdzie się wśród dań rybnych, lekkich makaronów i sosów śmietanowych. Półwytrawny skomponuje się ze smakami grillowanych potraw, wędzonej wieprzowiny i owoców morza. Słodki najlepiej łączyć z deserami, ale równie dobrze pasuje do wieprzowiny i ostrych, orientalnych przypraw.
Jedyne, o czym trzeba pamiętać podczas serwowania Rieslinga to to, by zawsze podawać go lekko schłodzonego. Ciepło naszych dłoni ogrzeje go do idealnej temperatury. Jeśli podamy wino za zimne lub za ciepłe, straci ono na swojej wyrazistości i rześkości.