Szczepy, które trzeba znać. Sauvignon blanc

Szczepy, które trzeba znać. Sauvignon blanc

Sauvignon Blanc to drugi co do wielkości upraw na świecie szczep białych winogron. Najprawdopodobniej pochodzi z regionu Bordeaux we Francji. Skąd nazwa? Sauvage znaczy po francusku dziki, a blanc – biały, nazwa odnosi się więc do dziko rosnących krzewów białych winogron, które można znaleźć w południowej Francji.

Jednak szczep ten uprawia się także w innych krajach, w wielu winiarskich regionach świata. Główne obszary upraw znajdują się (oprócz Francji) w Nowej Zelandii, Chile, Kanadzie, Australii, RPA, Mołdawii, krajach środkowoeuropejskich i w Kalifornii.

Sauvingon Blanc to również nazwa wina, produkowanego z tej odmiany winorośli. Trunek wytwarzany z tych owoców to wytrawne białe wino o orzeźwiającym i wyrazistym smaku. Walory smakowe i zapachowe różnią się jednak w zależności od klimatu, w którym rośnie winorośl. Sauvignon blanc może być trawiaste lub słodkawe, owocowe. Na pewno jest świeże i eleganckie. Do jakich potraw warto je podać? To białe wino doskonale podkreśli smak dań rybnych oraz kozich serów. Będzie dobrym towarzystwem dla japońskiego specjału – sushi. Sauvignon blanc zaleca się pić jako wino młode.

Na smak sauvignon blanc duży wpływ ma sam proces winifikacji. Od jakich czynników zależy charakter trunku? Po pierwsze, ważna jest długość kontaktu moszczu ze skórkami owoców. Im jest on dłuższy, tym mocniejszy aromat alkoholu. Z tego powodu wielu właścicieli winnic celowo pozostawia część soku wyciśniętego z owoców ze skórkami, gdyby okazało się, że konieczna jest korekta smaku.

Po drugie, istotna jest temperatura fermentacji. Podejście jest różne. Producenci z Francji przeprowadzają proces fermentacji w względnie wysokich temperaturach (około 16–18 °C). Ten zabieg wydobywa mineralne nuty wina. Natomiast winiarze z Nowego Świata preferują niższe wartości temperatur, dzięki czemu wino zyskuje na owocowych nutach.

Niektórzy winiarze z doliny Loary, czyli ojczyzny szczepu sauvignon blanc, a także producenci z Nowej Zelandii nie poprzestają na jednej fermentacji i przeprowadzają jeszcze fermentację jabłkowo-mlekową. Podczas tego procesu kwas jabłkowy ulega przekształceniu i zmienia się w kwas mlekowy. Powoduje to zmniejszenie kwasowości trunku i poprawienie jego zapachu.

Na smak i charakter wina wpływa również rodzaj zbiornika, w którym dochodzi do winifikacji. Starzenie sauvignon blanc w dębowych beczkach wyrównuje aromaty i ogranicza naturalnie wysoką kwasowość wina. Inni preferują fermentację w stalowych zbiornikach, w celu zachowania naturalnej intensywności smaku i aromatu.


Powiązane artykuły