Według jakich kryteriów oceniać wino?

Według jakich kryteriów oceniać wino?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z winem i nie do końca wiesz, jak je zrecenzować, sprawdź, według jakich kryteriów ocenić wino!

Podstawą są: owocowość, alkohol, cierpkość i słodycz. Ich odpowiednie połączenie daje nam wino dobre. Jeśli harmonia między słodyczą a kwasem będzie zachwiana, wino niekoniecznie spełnia standardy smacznego trunku.

O owocowości wina decyduje to, czy winogrona były odpowiednio dojrzałe – zarówno zbyt młode, jak i przejrzałe winogrona, mogą zepsuć smak wino. Również świeżość i aromat mają wpływ na owocowość wina. Istotne jest także położenie winnicy, a nawet rok produkcji. Właśnie te czynniki wpływają na to, czy wino będzie wyraziste i świeże w smaku. Miłośnicy wina z doświadczeniem są w stanie również określić „kosz owoców”, czyli określić wyczuwane aromaty owocowe, zawarte w winie.

Drugim wyznacznikiem jest alkohol. Powstaje on w winie na skutek fermentacji cukru zawartego w owocach – proces ten wywołują drożdże naturalne lub hodowlane, które dodaje się podczas tworzenia wina. Dzięki niemu, wino zyskuje moc oraz buduje swoją strukturę. Od ilości alkoholu zależą nasze wrażenia smakowe.


 

Bardzo istotna jest również cierpkość wina. Choć nie kojarzy się nam dobrze, to właśnie ona decyduje o charakterze trunku, nadaje mu bowiem siłę. Ta cecha wina uzależniona jest od kilku czynników – decyduje dojrzałość owoców czy strefa klimatyczna (w ciepłych regionach powstają łagodniejsze wina, w chłodniejszych bardziej cierpkie wina).

I ostatni czynnik – słodycz – uzależniony jest od tego, ile w danych owocach było cukru. W dojrzalszych gronach cukru jest więcej, mniej natomiast jest kwasowości.

Jakość wina oceniać można na podstawie równowagi (między alkoholem, cierpkością, słodyczą oraz owocowością), długości utrzymywania się smaku na podniebieniu, głębi, złożoności (ilość pobudzonych zmysłów i jakość tego pobudzenia) oraz typologii (klasyfikacja zapachu i smaku wina).


Powiązane artykuły