Wino biodynamiczne

Wino biodynamiczne

Podobnie jak organiczne, wino biodynamiczne cieszy się uznaniem wśród osób, które na sklepowych półkach szukają ekoproduktów. Nie tylko produkcja wina jest nastawiona na tradycyjne i przyjazne metody, również uprawa winorośli, z których powstaje eko wino jest przyjazna dla środowiska naturalnego.

Czym wyróżnia się eko winnica ?

Przede wszystkim tym, że ostre środki chemiczne, które zwykle stosuje się przy uprawie winogron, są zdecydowanie ograniczone, a czasami i zupełnie wyeliminowane. W winiarniach stosuje się także naturalne źródła energii, producenci wybierają ekologiczne opakowania, a samo wino jest transportowane pojazdami hybrydowymi.

Wino i fazy Księżyca

Jednak czy na smak wina może wpływać rytm natury, ruch planet i fazy Księżyca? Wytwórcy wina bio kierują się właśnie tymi czynnikami przy uprawie winorośli i produkcji swoich trunków. Rolnictwo biodynamiczne, opisane w 1924 roku przez Rudolfa Steinera, filozofa i mistyka, stawia na zwrot ku zdrowemu rolnictwu. Zamiast sztucznych, chemicznych nawozów, powinno się stosować naturalne środki nawożenia gleby, a dodatkową siłę ziemia czerpie z kosmosu. Dlatego tak ważne jest wykonywanie poszczególnych czynności w konkretnych fazach księżyca i ustawieniach planet, zgodnie z gwiezdnym kalendarzem.

Czym jest wino naturalne?

Wino naturalne to tak naprawdę wino do którego nie dolewa nic po za wodą. Same metody wytwarzania wina również są obwarowane wieloma zasadami.
Winogrona nie fermentują w stalowych tankach, a owoce tłoczy się przy pomocy tradycyjnej, drewnianej prasy. Naturalne drożdże, klarowanie kurzym białkiem i nie przeprowadzanie filtracji sprawia, że wino jest zdecydowanie bardziej naturalne.
Z drugiej jednak strony, trunki wyprodukowane w ten sposób mogą być bardziej niestabilne. Mimo wszystko, warto spróbować biodynamicznego wina, choćby z czystej ciekawości jego naturalnego smaku.


Powiązane artykuły