Wino w Polsce

Wino w Polsce

Dziś miłośnicy wina w Polsce nie mają problemu ze zdobyciem wina lokalnego, a nawet tego z najbardziej odległych zakątków świata. Jak to się jednak stało, że wino zagościło nad Wisłą?

Historia win w Polsce

Wino zaczęto sprowadzać do polski już w czasach pierwszych Piastów. Pochodzące z południa Europy, nie zdobyło jednak dużej sławy, ponieważ najpopularniejsze wówczas były miody pitne i piwa. Trunek stał się nieodzowny jedynie z powodu jego zastosowania w liturgiach religijnych. Ze względu na trudności związane ze sprowadzaniem wina, winorośla zaczęto uprawiać na polskich ziemiach. Właśnie wtedy powstały miejscowości takie jak Winiary, Winnica, Winniczka, Winna Góra, Winogród i wiele innych.

Wczesne winnice w Polsce

W dwunastowiecznych wspomnieniach Al-Idrisi, podróżnika arabskiego odwiedzającego Kraków, wspomina się o licznych winnicach w obrębie miasta. W czasach najazdów Krzyżaków na Polskę, również przewija się temat winny – w 1455 roku Krzyżacy spalili winnice pod Toruniem i Grudziądzem. Historia mówi także o dziesięcinie w postaci stu beczek wina, pobieranej od książąt z Rusi Czerwonej. Znane były m.in. winnice pod Poznaniem, Babimostem i Czarnkowem w Wielkopolsce oraz w Płocku, Pułtusku i Wyszogrodzie na Mazowszu.

Zygmunt III i wino na polskich stołach

Polskie wina nie cieszyły się dobrą opinią – były podobno słabe i kwaśne. Jednak do czasów Zygmunta III, wino było obecne na stołach bogatych mieszkańców podczas specjalnych okazji. Ugoszczenie winem świadczyło o dobrobycie gospodarza. Gdy Polska zaczęła na większą skalę sprowadzać wino, trudno było znaleźć magnacki dwór, zamek czy pałac bez dobrze wyposażonej piwnicy z winem. Popularne wina w Polsce w tamtym okresie różniły się nieco od współczesnych – smakowały inaczej, były ciężkie, słodkie i miały mocny bukiet.

Popularne wina w Polsce w dawnych czasach

Pochodzące z południowej Europy wina, jak małmazja z Krety, hiszpański alikant, słodkie kanary, portugalskie madery, węgierskie tokaje czy turecki muszkatel, były najbardziej cenione. Najbogatsi mogli raczyć się unikatami z Bordeaux czy Burgundii. Te wina, choć inne w smaku, cieszyły się ogromną popularnością, świadcząc o prestiżu i zamożności ich właścicieli.

Współczesne winnice w Polsce

Obecnie w Polsce znajduje się wiele winnic, które produkcją wina dorównują swoim zagranicznym odpowiednikom. Winnica Świdnicka oraz liczne winnice w Wielkopolsce to jedne z najbardziej znanych miejsc. Wino Brasco jest jednym z popularniejszych producentów wina w Polsce.

  • Winiary, Winnica, Winniczka, Winna Góra – miejscowości powstałe dzięki winoroślom
  • Wyprawa Al-Idrisi do Krakowa i wspomnienia o polskich winnicach
  • Zniszczenie winnic przez Krzyżaków
  • Polskie przysłowia o winie, które przetrwały wieki

Powiązane artykuły