Wino a zdrowie

Wino a zdrowie

Wino towarzyszy nam od wieków. Lubimy wypić sobie lampkę do obiadu czy też wieczorem, po dniu spędzonym w pracy, dla relaksu. Zastanówmy się nad jego wpływem na nasz organizm i na nasze zdrowie. Temat ten zainteresował naukowców, którzy postanowili zagłębić się w to zagadnienie. Z badań Ludwika Pasteur’a i Aloisa Pick’a wynika, że regularne spożywanie wina obniża nasze szanse na zachorowanie na choroby krążenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienie nadwagi.

Świadomość dobrego wpływu czerwonego wina na zdrowie mają szczególnie Francuzi. Choć ich dieta jest bogata w dania wysokotłuszczowe, to jak wynika z badań, odnotowuje się tam mniej chorób i zawałów serca niż w innych krajach (według amerykańskich statystyk medycznych aż o 50% mniej!).

Co więc sprawia, że wino w pozytywny sposób oddziałuje na nasz organizm? Polifenole, flanowoidy, przeciwutleniacze – to za ich sprawą wino korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia. Najważniejszą kwestią tutaj wydaje się być fakt, że czerwone wino wytwarza się z całych winogron, dzięki czemu zawiera więcej polifenoli. Są to związki chemiczne, które pozytywnie wpływają na siatkówki naszych oczu, pochłaniając szkodliwe promieniowanie UV. Flawonoidy chronią nasz organizm przed miażdżycą oraz powstawaniem zakrzepów. W skład czerwonego wina wchodzą również przeciwutleniacze, które chronią nasze DNA i niszczą wolne rodniki - odpowiedzialne za starzenie się i powstawanie choroby wieńcowej. Wino jest także źródłem magnezu, żelaza, wapnia, potasu, kwasów organicznych, aminokwasów oraz rozpuszczonego błonnika.

Wszystko wskazuje na to, że powinniśmy brać przykład z Francuzów i regularnie, jednak w znikomych ilościach, pić czerwone wino – zaleca się lampkę do obiadu. Tak więc pijmy ten trunek, a zmniejszymy ryzyko wystąpienia u nas chorób związanych z układem krążenia oraz zawału serca.


Powiązane artykuły