Zakup wina

Inwestycje w wino

Jesteś koneserem wina, a Twoją pasją jest winiarstwo? Masz piwnicę pełną butelek najlepszych trunków, potrafisz poznać rocznik już po pierwszym łyku, a Twoi znajomi proszą Cię o radę w kwestii doboru wina? Być może powinieneś zastanowić się nad tym, czy warto połączyć przyjemne z pożytecznym i wzbogacić swój kapitał? Mowa oczywiście o inwestowaniu w wino.

Kupujemy wino – gdzie i o co pytać?

To, gdzie kupimy wino, wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie dla jego smaku. Zawsze warto mieć w domu zapas wina – wówczas nie zaskoczą nas ani niezapowiedziani goście, ani niespodziewane zaproszenie na uroczystość. Wino to przecież nie tylko doskonały dodatek do serwowanych potraw, ale także i coraz bardziej popularny prezent.

Jak przechowywać wino?

Każdy koneser wina z niecierpliwością czeka aż nadejdzie odpowiedni moment i będzie mógł odkorkować butelkę z ulubionym trunkiem. Aby ten moment nie okazał się rozczarowaniem, należy pamiętać o jednej ważnej sprawie. Żeby wino dojrzewało w sposób prawidłowy, musi być dobrze przechowywane.

Jakie informacje możemy wyczytać z etykiety i kontretykiety?

Czasami zdarza się, że wybierając wino nie możemy liczyć na fachową pomoc sprzedawcy. Decyzję o zakupie danego wina musimy podjąć samodzielnie. Kiedy już dobierzemy smak i kolor wina, a nawet zakres cenowy wina, nadal mamy spory wybór. Wówczas, najczęściej kierujemy się etykietkami.

Jak przechowywać wino po otwarciu?

Wino to szlachetny trunek, za którym przepada wiele z nas. Szczególnie dobrze znane są wina bułgarskie, francuskie czy chilijskie. Napoje te są idealnym dodatkiem do romantycznej kolacji przy świecach oraz towarzyszem niecodziennych spotkań, poza tym wino dla kobiet może być świetnym prezentem. Nie zawsze jednak wystarczy jedno spotkanie, by opróżnić całą butelkę. Nawet najlepsze wina wymagają szczególnej troski po tym, jak już je otworzymy. Jeśli zostało coś na dnie – pamiętaj, że wino da się na krótko przechowywać.

Czy wina z metalową nakrętką są złe?

Przez lata utarło się, że dobre wino zamykane jest naturalnym korkiem. Z biegiem czasu przywykliśmy już do korków sztucznych, ale okazuje się, że czeka nas jeszcze jedna rewolucja w tym temacie. Metalowe nakrętki bowiem stopniowo wypierają korki, także jeśli chodzi o wina z "wyższej półki".

Przechowywanie wina

Powoli odchodzi się od zasady, że im dłużej wino leżakuje, tym jest smaczniejsze. Dzisiejsi producenci wina dbają o to, by było one odpowiednie do wypicia zaraz po wyprodukowaniu go. Odpowiednie metody produkcji i leżakowanie w winnicy jest wystarczające. Jednak może się zdarzyć, że mamy w domu kolekcję win, które zostawiamy na później, na specjalne okazje. Dlatego warto zadbać o to, by były one przechowywane w odpowiednich warunkach.

Słownik winiarskich terminów

Poniższy słownik zawiera najważniejsze definicje i pojęcia, które powinny zainteresować każdego miłośnika wina i sztuki winiarskiej.

Winne oszustwa

Co jakiś czas w świecie miłośników wina pojawia się informacja o winnych oszustach. Na Węgrzech, jeden z czołowych producentów wina, uhonorowany nawet tytułem winiarza roku 2005, aby poprawić jakość swojego trunku, dodawał do niego gliceryny, inny kupował tanie wina marnej jakości oklejając je swoją etykietą.

Jakie wino nadaje się do starzenia?

Podobno im wino starsze, tym lepsze. Pora obalić ten mit, ponieważ prawda jest taka, że nie każde wino dobrze się starzeje – jedne się do tego nadają, zyskując na aromacie, drugie natomiast po prostu zamieniają się w ocet. Jak rozpoznać wina do szybkiej konsumpcji, a które możemy przeznaczyć do naszej domowej piwniczki?

Strony