Produkcja wina

Wpływ pogody na smak wina

Smak wina zależy od wielu czynników. Istotne jest dbanie o winorośl w trakcie jej wzrostu, właściwy moment zbioru owoców, odpowiednia ich obróbka czy czas leżakowania. Największy wpływ ma jednak region, w którym znajduje się winnica, a dokładniej pogoda. Jakie warunki powinno się zapewnić winorośli i jaki wpływ mają one na smak wina?

Które wino jest najzdrowsze?

O dobrym wpływie wina na nasze zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. To potwierdza wiele badań. Oczywiście dotyczy to osób, które alkohol spożywają w ilościach umiarkowanych.

Klarowanie wina

Produkcja wina, nawet w niewielkiej ilości, jest bardzo pracochłonna. Aby uzyskać alkohol dobrej jakości, należy starannie wyważyć proporcje. Jeśli się tego nie zrobimy, mogą pojawić się problemy z nadmierną ilością białka albo niewystarczającą ilością garbników czy pektyn. Inną przeszkodą może okazać się niewłaściwy dobór drożdży i owoców.

Jaki wpływ na jakość wina ma nachylenie terenu?

Kiedy myślimy o winnicach, przed oczami mamy słoneczne zbocza gęsto obsadzone pięknymi winoroślami. Jaki klimat jest najodpowiedniejszy dla uprawy winorośli?

Jak powstają beczki, w których starzeje się wino?

Pierwsze drewniane beki, stworzone przez Celtów, pojawiły się trochę przekornie, bo w epoce żelaza. Oczywiście, dopiero po latach stwierdzono, że będą idealne do wina. Na początku, służyły do przechowywania i transportowania innych towarów.

Dojrzewanie wina

Znane przysłowie mówi, że wino im starsze, tym lepsze. Jeśli bierzemy tu pod uwagę ważny etap tworzenia wina, czyli dojrzewanie, to porzekadło faktycznie sprawdza się w przypadku większości win. Tylko nieliczne mogą zaraz po wyprodukowaniu trafić na półki sklepowe.

Ekologiczne metody uprawy winorośli

To ciekawe, że statystycznie na jedną butelkę wina wyprodukowanego w Europie przypada ponad 5 gramów śmiertelnie trujących składników, używanych do sztucznego kontrolowania wzrostu winogron. Hodowcy twierdzą, że w praktyce niemożliwym jest uprawianie winnicy bez użycia równego rodzaju pestycydów takich jak fungicydy, pengicydy czy insektycydy. A jednak!

Rodzaje butelek do wina

Butelka szklana jest nieodłączym atrybutem wina, może być pękata lub smukła, zielona, brązowa, przezroczysta - na rynku pojawia się coraz wiecej jej wzorów i kolorów. Butelka do wina jest znana od początku XVII w, jej ojcem jest Kenelm Digby. Wcześniej wino przechowywane było w beczkach, wino do butelek ceramicznych badź skórzanych przelewane było bezpośrednio przes podaniem na stół.

Historia wina

Wino towarzyszy ludziom właściwie od zawsze. Archeolodzy w babilońskich i egipskich pismach odkryli zapiski jak robić wino. Pierwsze trunki powstały prawdopodobnie 3000 lat przed Chrystusem na Wschodzie i w Chinach. W Egipcie faraonów najbardziej znanym szczepem był Kankomet. Wspomina o nim także Biblia (ponad 200 razy!). Uznaje się, że wino wyprodukowane z tej winorośli towarzyszyło Żydom i Chrześcijanom podczas różnych rytuałów.

Czym jest kamień winny?

Otwierasz butelkę wina, jednak dostrzegasz, że pływa w nim drobny osad. Trochę przypomina kryształki cukru lub soli. W białym winie zwykle jest on biało-kremowy, w czerwonych barwa zagadkowych kryształków przechodzi odcienie niebiesko-fioletowe. Czym jest owy osad? I czy świadczy on o nieprzydatności wina do spożycia?

Strony