Czym jest szprycer? Prosty przepis

Czym jest szprycer? Prosty przepis

Szprycer, Spritzer, schorle, gespritzter, fröccs – ten orzeźwiający napój ma wiele nazw i jest popularny w kilkunastu krajach. Pragnienie gasili nim już starożytni Grecy, którzy uważają się za prekursorów tego lekkiego trunku. Inny wariant powstania szprycera zakłada, że wymyślił go Węgier – wielki miłośnik wina, który cierpiąc na dolegliwości żołądkowe, na jednej z biesiad dolał do swojego kieliszka wodę sodową.

I właśnie tym jest szprycer – napojem powstałym w wyniku zmieszania wina (najczęściej białego) z gazowaną wodą. Dla niektórych miłośników wina takie bezczeszczenie dobrego trunku mogłoby wydawać się skandaliczne. Jednak dobrze przyrządzonym szprycerem nie powinien pogardzić nawet najbardziej wybredny smakosz i wielbiciel dobrych alkoholi. Przygotowanie tego napoju jest raczej mało skomplikowaną czynnością, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
Znawcy tematy od wielu lat spierają się czy szprycer to drink czy bardziej wino z dodatkiem. My uważamy to jako dobre uzupełnienie drinków podawanych z winem.

Po pierwsze, woda musi być gazowana, ponieważ to właśnie w bąbelkach tkwi cały sekret świeżości szprycera. Poza tym woda sodowa podkreśla smak wina. Po drugie, ważna jest temperatura. Szprycer musi być bardzo mocno schłodzony. Ponadto temperatura wody musi mieć tą samą temperaturę co wino. Po trzecie, istotna jest także świeżość wody. Używając takiej otwartej od kilku dni na pewno nie osiągniemy pożądanego efektu. Jeśli nie chcesz dolewać do wina zwykłej wody mineralnej, możesz zainwestować w syfon i samodzielnie nagazować wodę dobrej jakości. Napoje takie jak szprycer wymagają dobrania dodatków, które trafią w gusta osób go pijących.

Szprycer proporcje

W przygotowaniu dobrego szprycera najważniejsze są proporcje, ale jest to kwestia indywidualna. Istnieją setki, a może i tysiące przepisów na ten napój. My sprawdziliśmy przepis na szprycer, w którym proporcje wina i wody gazowanej to 3:1. Na 3 szklanki wina przypada jedna szklanka wody gazowanej. Pamiętajmy tylko, by nie rozcieńczyć za bardzo naszego wina, bo takie zabieg będzie mijał się z celem. W języku węgierskim istnieje nawet pasujące do sytuacji wyrażenie „sóher fröccs”, które oznacza „szprycer spłukanego”, a określa się nim bardzo słaby i mocno rozcieńczony napój.

Szprycer z białego wina?

Szprycer tradycyjnie jest to wino z wodą gazowaną. Ale czy zawsze musi to być białe wino? Najczęściej przepisy podają, że składniki to trochę wody gazowanej i sporo białego wina. Niektóre przepisy podają, że szprycer może być przygotowywany także z wina różowego lub też czerwonego. Trzeba pamiętać, że szprycer to drinki słodkawy, więc najważniejsza jest wytrawność.

Jakie będzie najlepsze wino do przygotowania szprycera?

Najczęściej używa się wina białego, ale nie jest to konieczny wymóg. Do przygotowania szprycera nada się też wino różowe i czerwone, jeśli tylko można pić je w niskiej temperaturze. Nie musi być to wino z najwyższej półki, zadbajmy jednak, żeby było lekko słodkie, miało owocowe nuty, a aromat nie był zbyt intensywny. Dobrym wyborem będzie riesling, niebeczkowe chardonnay i oczywiście wina węgierskie, takie jak furmint, leányka, királyleányka, grüner veltliner, hárslevelu. Są różne przepisy na urozmaicenie napoju, do szprycera można dodawać kostki lodu, plasterki cytryny, zamrożone owoce, kawałki brzoskwiń lub gałązki świeżych ziół

Przepis na Szprycer (wersja pomarańczowa)

  • 200 ml cup schłodzona woda gazowana
  • 200 ml soku z pomarańczy
  • 750 ml białego wina np. Chardonnay (raczej półsłodkie) 
  • plasterki pomarańczy - do ozdobienia
  • kostki lodu lub lód kruszony

Powiązane artykuły