Zamykanie wina

Zamykanie wina

Smak wina w naszym kieliszku uzależniony jest od ogromnej ilości czynników. Najważniejsza jest oczywiście jakość surowca użytego do produkcji oraz poprawność samego procesu wytwarzania wina. Niemniej istotne pozostają kwestie jego starzenia, przechowywania i transportu.

Często mówi się, że największym wrogiem wina jest tlen. Mimo wszystko dojrzewanie wina wymaga niewielkiej ilości tlenu, ponieważ minimalne utlenianie wzbogaca bukiet. Obecnie używa się kilku rodzajów zamknięć butelek. Najbardziej tradycyjnym i eleganckim typem zamknięcia jest korek wykonany z jednego kawałka kory dębu korkowego. Niestety taka metoda, ze względu na swoją kosztowność, stosowana jest przy winach z wyższej półki, natomiast te mniej wyszukane posiadają zamknięcie ze sklejonego miału lub krążków korka. W ostatnich latach pojawiło się kilka nowych typów zamknięć, takich jak: korek łączony wytwarzany z korka i silikonu, korek silikonowy, metalowa zakrętka i kapsel. Oczywiście nie zawsze sposób zamknięcia musi świadczyć o klasie trunku - znanych jest wiele winiarni, które swoje wysoko cenione napoje zamykają przy użyciu metalowej zakrętki, uważanej za najmniej odpowiednią.

Rodzaje zamknięć

Jednolity kawałek kory to najdroższa metoda zamykania wina. Dla napoju, który posiada potencjał do dojrzewania nadaje się idealnie, gdyż zapewnia dopływ tlenu i umożliwia ewolucję walorów smakowych. Niestety jest podatny na atak bakterii i wytworzenie substancji zwanej trójchloroanizolem (TCA), a także może ulec uszkodzeniu i w konsekwencji zepsuć trunek. Korek wykonany z miału lub krążków - jest zdecydowanie tańszy od korka naturalnego i całkiem wiarygodnie go imituje. Nie zapewnia jednak dopływu tlenu w takim stopniu jak jednolity kawałek kory. Jest też podatny na kruszenie się przy otwieraniu i o wiele łatwiej przekazuje winu niepożądane zapachy i smak. Używa się go najczęściej do win z dolnej półki, przeznaczonych do szybkiej konsumpcji. Korek silikonowo-korkowy łączy w sobie cechy obu materiałów. Złożony jest z dwóch warstw, z których wewnętrzna wykonana jest z korka i zapewnia mu sprężystość oraz przepuszczalność. Zewnętrzna warstwa, wykonana jest z silikonu i nadaje pewność w operowaniu podczas otwierania oraz dobre przyleganie do wnętrza szyjki butelki. Korek silikonowy może bardzo dobrze imitować wyglądem korek naturalny, ale niekiedy posiada oryginalną barwę. Jest tani w produkcji i łatwo się go wyjmuje z szyjnki butelki podczas jej otwierania. Użycie go świadczy o tym, że wino zawarte w butelce jest produktem gotowym, niewymagającym dojrzewania z tlenem. Zakrętka metalowa jest bardzo tanim i pewnym sposobem zamknięcia butelki wina, nie naraża wina na zakażenie TCA i skutecznie ogranicza jego zepsucie. Informuje, że wino wewnątrz butelki nie wymaga dojrzewania i proces jego produkcji został zakończony. Metalowy kapsel używany jest przede wszystkim do win tanich. Wina te są przeznaczone do szybkiej konsumpcji, kapsel jest zamknięciem bardzo pewnym i uniemożliwiającym winu kontakt z tlenem.


Powiązane artykuły