Szczepy, które trzeba znać. Gamay

Szczepy, które trzeba znać. Gamay

Któż z nas nie zna smaku świeżego i młodego Beaujolais? To właśnie w tym regionie rośnie najwięcej winorośli Gamay, szczepu, który w niektórych winach nie zachwyca, a w innych stawia je na najwyższych półkach. I pomyśleć, że pod koniec XIV wieku Gamay miał niepowrotnie zniknąć.

Na szczęście tak się jednak nie stało. Chociaż książę Burgundii, Filip Śmiały, tak bardzo uwielbiał Pinot Noir, że uznał, że wino powstające z Gamay jest niegodne istnienia. Zarządził, by całkowicie zlikwidować ten stary szczep. Większość winnic uprawiających Gamay przeniosło się więc z terenów Burgundii do Beaujolais, gdzie stanowi teraz około 98% upraw.

Badania DNA wykazały, że Gamay hodowany był na terenach obecnej Francji już w czasach Celtów. Jego pełna nazwa to Gamay Noir a'Jus Blanc, co można przetłumaczyć jako czarne o białym soku. Powstaje bowiem z niego wino czerwone , ale o jasnej barwie z lekkim, niebiesko-fioletowym odcieniem. Biała wersja to Gamay Blanc, która daje wina dość słabe, mimo genetycznych powiązań z klasycznym Chardonnay.

Gamay to wczesna odmiana winorośli, dlatego jej wydajność zależy od wiosennych przymrozków. Najlepiej czuje się na glebach granitowych i wapiennych o łagodnych zboczach. Duże owoce obleczone są cienką, ale wytrzymałą skórką. By otrzymać charakterystyczne dla Beaujolais aromaty, w czasie produkcji tego wina, stosuje się macerację węglową. Jej przebieg jest prosty – grona nie są miażdżone, tylko poddawane fermentacji w całości. Proces ten przebiega wówczas wewnątrz owocu, dzięki czemu w odpowiednim momencie, winogrono rozrywane jest przez zebrany w środku dwutlenek węgla. Otrzymane w ten sposób wino ma szczególnie wyjątkowy charakter i żywy kolor.

Aromaty, jakie wyczuwa się w winie, są głównie kwiatowe i owocowe. Czuć maliny, wiśnie, truskawki, fiołki, róże, a także powstające dzięki maceracji węglowej aromaty bananów, słodkiej gumy do żucia i waty cukrowej. Tego szczepu raczej nie łączy się z innymi winami, bowiem Gamay traci wówczas słodki aromat.

Najczęściej produkuje się z niego Beaujolais Nouveau. Słynne dni tego wina to okazja, by napić się młodego, owocowego wina, które można też podać do lekkich dań na bazie białego mięsa. Do podobnych potraw świetnie też będzie pasował również młody Beaujolais Village. Jednak najwyższym prestiżem cieszy się Beaujolais Cru, wino, które może dojrzewać aż 10 lat. Ma bardzo wyszukany i złożony smak. Możemy podać je więc do równie wyszukanych dań z sosami i dodatkami.


Powiązane artykuły