Jak usunąć plamę z wina?

Jak usunąć plamę z wina?

Plamy z wina to codzienność każdego miłośnika wina. Najpopularniejszym sposobem na ich pozbycie się jest oczywiście posypanie plam solą, najlepiej gruboziarnistą. Ten sposób sprawdza się jednak tylko w przypadku świeżych plam. Wówczas soli uda się wyciągnąć kolor i wilgoć z materiału. Warto znać jednak kilka innych sposobów na walkę z winnymi plamami.

Pierwsza ze sprawdzonych metod może być dla miłośników wina bardzo bolesna, ale jednak jest skuteczna. Plama po czerwonym winie zniknie, gdy zalejemy ją białym winem (zwykłym lub musującym), a potem wypierzemy poplamioną tkaninę.

Inna, równie skuteczna metoda to namoczenie brudnego materiału (także ze starą plamą) w roztworze wody z kilkoma kroplami amoniaku lub skropienie go wodą utlenioną. Jeśli tkanina jest bardzo wytrzymała i mało ścieralna, plamę można także usunąć z pomocą płynu do czyszczenia toalet.

Warto wypróbować także piankę lub żel do golenia. Co ciekawe, to doskonały oręż do walki ze świeżymi i starymi plamami. Wystarczy nałożyć kosmetyk na 15 do 20 minut i spłukać ciepłą wodą.

Zasuszoną plamę możemy także próbować zetrzeć mocnym alkoholem (najlepszy będzie roztwór spirytusu) lub namoczyć ją na 8 godzin w maślance. Pomóc powinno także przelanie plamy gorącym mlekiem.

Jeśli plama zabrudziła delikatną tkaninę, powinniśmy spróbować najpierw posypać plamę mąką ziemniaczaną i skropić ją sokiem z cytryny. Po chwili całość spłukujemy zimną wodą.


Powiązane artykuły