Wino w Polsce

Wino w Polsce

Dziś miłośnicy wina w Polsce nie mają problemu ze zdobyciem wina lokalnego, a nawet tego z najbardziej odległych zakątków świata. Jak to się jednak stało, że wino zagościło nad Wisłą?

Winnice w Polsce

Myśląc nad produkcją wina zazwyczaj przychodzą nam do głowy państwa, takie jak Grecja, Francja czy Hiszpania. Dużo osób, szczególnie z północy naszego kraju, nie zdaje sobie sprawy, że ten trunek można także z powodzeniem wytwarzać na terenie Polski.

Polska Rada Winiarstwa

Polska Rada Winiarstwa to instytucja, której korzenie sięgają 1991 roku, kiedy to na konferencji branżowej w Milejowie powstała Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa. Po 21 latach istnienia, w 2012 roku, Zarząd KRWiM podjął decyzję o zmianie nazwy. Krok podyktowany był chęcią uwspółcześnienia jednostki i zmiany jej wizerunku.

Imprezy z winem w roli głównej w Polsce i na świecie

Wino od starożytności spełniało ważną funkcję w kulturze. W jednych częściach świata było napojem powszechnym, w innych luksusowym, zarezerwowanym tylko dla nielicznych. W kulturze europejskiej korzenie wina tkwią w Starożytnej Grecji, gdzie obchodzono Dionizje – święto boga Dionizosa, boga wina i hucznych zabaw.