Wino w Polsce

Winnice w Polsce

Myśląc nad produkcją wina zazwyczaj przychodzą nam do głowy państwa, takie jak Grecja, Francja czy Hiszpania. Dużo osób, szczególnie z północy naszego kraju, nie zdaje sobie sprawy, że ten trunek można także z powodzeniem wytwarzać na terenie Polski.

Wino w Polsce

Dziś miłośnicy wina w Polsce nie mają problemu ze zdobyciem wina lokalnego, a nawet tego z najbardziej odległych zakątków świata. Jak to się jednak stało, że wino zagościło nad Wisłą?

Polska Rada Winiarstwa

Polska Rada Winiarstwa to instytucja, której korzenie sięgają 1991 roku, kiedy to na konferencji branżowej w Milejowie powstała Krajowa Rada Winiarstwa i Miodosytnictwa. Po 21 latach istnienia, w 2012 roku, Zarząd KRWiM podjął decyzję o zmianie nazwy. Krok podyktowany był chęcią uwspółcześnienia jednostki i zmiany jej wizerunku.

Imprezy z winem w roli głównej w Polsce i na świecie

Wino od starożytności spełniało ważną funkcję w kulturze. W jednych częściach świata było napojem powszechnym, w innych luksusowym, zarezerwowanym tylko dla nielicznych. W kulturze europejskiej korzenie wina tkwią w Starożytnej Grecji, gdzie obchodzono Dionizje – święto boga Dionizosa, boga wina i hucznych zabaw.