Produkcja wina

Wpływ pogody na smak wina

Smak wina zależy od wielu czynników. Istotne jest dbanie o winorośl w trakcie jej wzrostu, właściwy moment zbioru owoców, odpowiednia ich obróbka czy czas leżakowania. Największy wpływ ma jednak region, w którym znajduje się winnica, a dokładniej pogoda. Jakie warunki powinno się zapewnić winorośli i jaki wpływ mają one na smak wina?

Które wino jest najzdrowsze?

O dobrym wpływie wina na nasze zdrowie, nie trzeba nikogo przekonywać. To potwierdza wiele badań. Oczywiście dotyczy to osób, które alkohol spożywają w ilościach umiarkowanych.

Jaki wpływ na jakość wina ma nachylenie terenu?

Kiedy myślimy o winnicach, przed oczami mamy słoneczne zbocza gęsto obsadzone pięknymi winoroślami. Jaki klimat jest najodpowiedniejszy dla uprawy winorośli?

Jak powstają beczki, w których starzeje się wino?

Pierwsze drewniane beki, stworzone przez Celtów, pojawiły się trochę przekornie, bo w epoce żelaza. Oczywiście, dopiero po latach stwierdzono, że będą idealne do wina. Na początku, służyły do przechowywania i transportowania innych towarów.

Klarowanie wina

Produkcja wina, nawet w niewielkiej ilości, jest bardzo pracochłonna. Aby uzyskać alkohol dobrej jakości, należy starannie wyważyć proporcje. Jeśli się tego nie zrobimy, mogą pojawić się problemy z nadmierną ilością białka albo niewystarczającą ilością garbników czy pektyn. Inną przeszkodą może okazać się niewłaściwy dobór drożdży i owoców.

Pory roku w winnicy

Praca w winnicy to nie tylko czas zbiorów i tworzenie wina. Winnica wymaga opieki cały rok. Zacznijmy od zimy, która wydaje się być najspokojniejszą porą roku dla winiarzy. W tym czasie pracuje głównie winiarnia.

Smak wina

To, co czyni wino niepowtarzalnym, wyraźnym na tle innych trunków, barwniejszym i ciekawszym od reszty alkoholi to smak. Smak, który pochodzi z natury, który wymaga pieszczoty słońca, dotyku deszczu i dobroci ziemi. Smak, który nie ma jednego oblicza, od którego wariują zmysły węchu i smaku.

Czym jest maceracja węglowa?

To właśnie dzięki niej, Beaujolais Nouveau smakuje tak charakterystycznie. To jedna z najstarszych technik winifikacji, która polega tym, że do kadzi fermentacyjnej wrzuca się całe winogrona. Dzięki temu, fermentacja przebiega wewnątrz owocu i jest inicjowana przez enzymy (a nie przez drożdże).

Czym jest winifikacja?

Najprościej mówiąc, w wyniku winifikacji, otrzymujemy wino. Możemy wyróżnić kilka metod, które stosuje się w zależności od odmiany winogron i typu wina. Zacznijmy jednak od początku. Etap pierwszy to odszypułkowywanie z pomocą specjalnego młynka, dzięki czemu otrzymujemy pozbawione szypułek owoce. Teraz należy je rozdrobnić specjalnym walcem.

Dojrzewanie wina

Znane przysłowie mówi, że wino im starsze, tym lepsze. Jeśli bierzemy tu pod uwagę ważny etap tworzenia wina, czyli dojrzewanie, to porzekadło faktycznie sprawdza się w przypadku większości win. Tylko nieliczne mogą zaraz po wyprodukowaniu trafić na półki sklepowe.

Strony