Połącz wino i mięso

Połącz wino i mięso

Wiele osób przygotowujących elegancki obiad lub kolację zastanawia się nad tym, jakie wino podać do serwowanego mięsa. Okazuje się, że do czerwonego mięsa nie wystarczy dobranie trunku o tym samym kolorze. Bo wino niejedno ma imię!

Może być bowiem młode albo leżakujące. Wina dojrzewające są bogatsze, intensywniejsze w smaku, cięższe, bardziej wyrafinowane i o zdecydowanym charakterze. Należą do nich takie trunki jak Barolo, Rioja, Chainti, Carmenere, de Savoie itd. itp. Alkohol dojrzewający w beczkach będzie pasował do wyrafinowanych i bogatych dań, np. do pieczonej wieprzowiny, kaczki, duszonej jagnięciny, filetu z wołowiny, pieczonego bażanta lub giczy cielęcej.

Wina takie jak Pomerol, Burgundy, Barbaresco będą stanowiły doskonałe towarzystwo dla dań mięsnych z grzybami. Pinot Noir będzie natomiast dobrym kompanem wątróbki. Ciężkie, tłuste i wyraziste w smaku potrawy, takie jak Strogonoff, świetnie uzupełnią wina z odmian Tannat, Carmenere, Carignan, Malbec. Tatar wołowy będzie jeszcze smaczniejszy z australijskim trunkiem Shiraz, a stek wołowy z Chianti Classico, z bordoskimi winami w stylu Margeaux, z Cabernet Sauvignon, z winami z Hermitage, piemonckimi czerwonymi, z Malbec i z hiszpańskimi winami z Rioja.

Młode czerwone wina, czyli takie niedojrzewające w beczce są zazwyczaj wytwarzane ze szczepów Merlot, Gamay, Tempranillo, Garnacha i charakteryzują się żywymi aromatami owoców czy ziół, a poza tym są dużo bardziej kwaskowate. Wśród nich są takie odmiany, jak Beaujolais, La Mancza czy Nawarra. Te trunki będą świetnym kompanem dla potraw z cielęciny, polędwicy wieprzowej czy kurczaka (szczególnie przyrządzonego na pikantny sposób). Młode wina czerwone pasować będą także do jarzynowych zup z dodatkiem mięs. Z takim rodzajem alkoholu można podać również mięso w panierce, czyli eskalopki cielęce, sznycle, de volaille, a nawet kotlet schabowy.

Potrawy z czerwonego mięsa i dziczyzny stworzą udane połączenie właściwie z każdym winem wytrawnym. Do mięsnych dań pasują nie tylko czerwone wina. Wiele takich potraw stworzy pyszny duet z winami słodkimi, białymi, a nawet musującymi. Te ostatnie świetnie czują się z daniami z kurczaka, z rostbefem na zimno, mięsem z królika, indyka, a także z podrobami. Wytrawne wina białe oraz różowe podaje się do białego mięsa. Poza tym białe wina doskonale podkreślą walory smakowe drobiu, cielęciny, kaczki, gotowanej lub pieczonej łopatki wieprzowej czy flaków. Będą dobrze smakować również z bigosem. Z kolei beczkowe Chardonnay stworzy udane połączenie np. z kotletami pożarskimi. Udanych eksperymentów i smacznego!


Powiązane artykuły