Regiony najlepszych win. Mołdawia

Regiony najlepszych win. Mołdawia

Mołdawia – najmniejsza z byłych republik Związku Radzieckiego – jest krajem, który słynie z produkcji wina. Lekko faliste ukształtowanie terenu wraz z licznymi dolinami rzek, ciepłe i krótkie zimy stanowią idealne miejsce do produkowania wina, czym lokalna społeczna się zajmuje. Wino stanowi dla Mołdawii 1/3 przychodu z eksportu. Państwo nieprzekraczające 5 milionów mieszkańców jest dziewiątym krajem w światowym rankingu produkcji wina. Importuje swoje wina do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, jak i również do Polski.

Ze względu na różne uwarunkowania terenu czy pogody, Mołdawia dzieli się na cztery regiony produkcji win. Region Centralny, zwany również regionem Cordu, ma najlepsze warunki naturalne. Stąd pochodzą przede wszystkim wina białe i musujące. Znajduje się tutaj najbardziej znana winiarnia w Mołdawii – Cricova. Region centralny stanowi najbardziej uprzemysłowioną część Mołdawii.

Region południowo – wschodni, znany też jako Purcari, słynie z produkcji z czerwonego wina, z których najbardziej zna nym wyrobem jest wino Negru de Purcari. Winnice Purcari od lat zaopatrują piwnice królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II.

Region południowy to również produkcja czerwonego wina i wina deserowego. Region północny, zwany również Balti, produkuje przede wszystkim wina białe i musujące. Jednak większość winorośli z tego regionu trafia do produkcji brandy.

Mołdawia promuje swoje wina poprzez turystykę enologiczną, czyli turystykę winiarską. Oferuje zwiedzanie dwóch największych winiarni w Mołdawii - Cricova i Mileştii Mici. Winiarnie Cricova zwiedza się jeżdżąc specjalnie do tego dostosowanymi wagonikami elektronicznymi. Takie zwiedzanie może trwać nawet do trzech godzin! Turystom najbardziej podoba się Sala Europejska, wcześniej zwana Salą Gagarina - rosyjski kosmonauta podczas oficjalnej wizyty tak zachwycił się ową salą, że został tu na dwa dni.

Natomiast jak chodzi o zwiedzanie winiarni Mileştii Mici to zwiedza się ją samochodem. Jest ona największą winnicą na świecie uznaną przez Księgę Rekordów Guinnessa. Wszystkie jej ulice tworzą odcinek długi na 200 km. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest zwiedzanie Złotej Kolekcji, która zawiera ponad 2 miliony butelek.


Powiązane artykuły