Skąd pochodzi Whisky?

Skąd pochodzi Whisky?

Whisky znana na świecie także jako woda życia (aqua vitae) pochodzi najprawdopodobniej z Irlandii. Jest trunkiem, który powstaje w wyniku destylacji zacieru zbożowego (jęczmienia lub kukurydzy), który w dalszej kolejności poddawany jest dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Najczęściej stosowane w tym celu są beczki dębowe, gdyż ten rodzaj drewna pozwala "oddychać" zawartości, jednocześnie nie pozwalając na jakikolwiek wyciek

Historia Whisk(e)y

Wg. legend whisky została wynaleziona przez św. Patryka. Iryjscy mnisi już w VIII w. przygotowywali trunek na bazie owoców, który poddawali fermentacji i następnie destylowali. W tamtych czasach wierzono w lecznicze właściwości wody życia, jej zażywanie było zalecane dla zachowania zdrowia, przedłużenia życia a także w celu zapobiegania m.in. takim chorobom jak:ospa, kolka, czy też paraliż.

W XVII wieku nazywana byłą uiskie, w 1715r. przyjęła nazwę whiskie, obecna nazwa (whisky) pojawiła się w 1736 roku. W XIX wieku iryjscy mnisi przywieźli trunek do Szkocji. W tym czasie lecznicze właściwości trunku zeszły na dalszy plan. Szkoci zmienili recepturę poprzez wprowadzenie do produkcji whisky jęczmienia. Mroźny klimat Szkocji, długie i śnieżne zimy przyczyniły się do tego, że Whisky stała się nieodłącznym elementem życia Szkotów.

Whisk(e)y dziś...

Obecnie słowo „whisky” dotyczy alkoholu wytwarzanego w Szkocji, Kanadzie i Japonii, trunek produkowany w innych rejonach świata określany jest wyrażeniem „whiskey”. Na dzień dzisiejszy whisky sprzedawana jest w ponad 190 krajach świata, ostatnie lata przyniosły ogromny wzrost popularności whisky szkockiej w... Chinach i Rosji.

W 2005 roku ukazała się pierwsza edycja szkockiej whisky słodowej butelkowanej dla polskiego dystrybutora. Była to Bowmore z rocznika 1995, a pojawiło się 118 butelek tego trunku.


Powiązane artykuły