Jaki wpływ na jakość wina ma nachylenie terenu?

Jaki wpływ na jakość wina ma nachylenie terenu?

Kiedy myślimy o winnicach, przed oczami mamy słoneczne zbocza gęsto obsadzone pięknymi winoroślami. Jaki klimat jest najodpowiedniejszy dla uprawy winorośli?

To, co niezbędne do tego, by wino zachwyciło nasze podniebienia, to słońce i ciepło. Dlatego najlepsze są dobrze nasłonecznione południowe lub południowo-zachodnie zbocza. W naszej strefie klimatycznej zachodnie zbocza są zdecydowanie cieplejsze, a wahania temperatur są najmniejsze. Specjaliści oceniają także, że to właśnie po tej stronie bilans wodny jest bardziej wyrównany.

W Polsce winnic nie zakłada się na wschodnich zboczach, bowiem to ta strona jest najbardziej narażona na zimne i suche wiatry północno-wschodnie, szczególnie szkodzące uprawie zimą.

Na południowych, południowo-zachodnich oraz południowo-wschodnich stronach, winorośle powinny rosnąć na wzniesieniach o kącie nachylenia 15.30° (na wschodnich i zachodnich - 10.12°). Skąd ta dokładnie określona wartość? Doświadczeni winemakerzy wiedzą doskonale, że we wrześniu i październiku, czyli najtrudniejszych miesiącach uprawy winorośli, to właśnie tam rośliny otrzymują nawet o połowę więcej słońca niż otrzymałyby te, posadzone na płaskim terenie. Oczywiście taki rodzaj terenu ogranicza możliwość użycia maszyn. Jednak dobre oświetlenie winnicy jest bardzo efektywne i korzystne dla upraw.


Powiązane artykuły