Klarowanie wina

Klarowanie wina

Produkcja wina, nawet w niewielkiej ilości, jest bardzo pracochłonna. Aby uzyskać alkohol dobrej jakości, należy starannie wyważyć proporcje. Jeśli się tego nie zrobimy, mogą pojawić się problemy z nadmierną ilością białka albo niewystarczającą ilością garbników czy pektyn. Inną przeszkodą może okazać się niewłaściwy dobór drożdży i owoców.

Każde najmniejsze niedopatrzenie może spowodować, że wino będzie miało nieładny, mętny kolor. Nie mamy na to jednak dużego wpływu podczas produkcji trunku, dlatego niesamowicie ważnym elementem jest klarowanie wina.
Jak sklarować porządnie wino, aby odcień był zadowalający?

Podczas pierwszego ściągania należy zawsze wino spróbować. Na początku możemy pozwolić, aby wino wyklarowało się samo – naturalnie. Jest to jednak proces długotrwały i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie rozmaitych środków klarujących. Są to substancje, które łączą się ze składnikami wina, tworząc na dnie naczynia nierozpuszczalne, gęste osady.

Do klarowania wina, można użyć między innymi: karuk (pęcherze ryb), żelatynę, taninę (garbnik), agar-agar, świeże białko kurze, mleko, ziemię okrzemkową oraz różne węgle. Każdy z wymienionych środków, nadaje się do różnego rodzaju zmętnienia, np. jeśli wino zawiera dużą ilość garbnika, idealnym wyborem będzie żelatyna lub kurze białko. Gdy zaś będzie to zmętnienie o charakterze białkowym, najlepiej usunąć je poprzez dodanie taniny.

Nieumiejętne lub niedbałe klarowanie może zaniży jakość wina. Może ono działać niekorzystnie na smak i zapach oraz obniżyć świeżość trunku.


Powiązane artykuły