Korek do wina

Korek do wina

Podstawową informacją, o której niewiele osób ma pojęcie jest fakt, że korki do wina nie są wieczne. Średnia „żywotność” korka wynosi około 10 – 15 lat. Po upływie 20 lat, nawet wino przechowywane w idealnych warunkach nie będzie nadawało się do spożycia.

Koneserzy win, posiadający butelki leżakujące kilkadziesiąt lat, wymieniają korki mniej więcej co 10 lat. Często firmy sprzedające wino proponują taka usługę bezpłatnie. Polega ona na wymianie korka i sprawdzeniu czy wino nadal jest w idealnym stanie, jeśli nie, podlega wymianie. Gdy zdarzy się, że po otwarciu wina ma ono stęchły i gorzkawy zapach, oznacza to, że jest to wino korkowe. Grzyby pleśniowe zagnieździły się w wewnątrz korka, co spowodowało wadę trunku.

Jednak nie tylko grzyby mogą być zagrożeniem dla jakości wina, korek źle przechowywany u odbiorcy, może być zarażony obojętnie jaką bakterią. Ona również może sprawić, że alkohol nie będzie nadawał się do konsumpcji. Podsumowując, to, co zastaniemy po otwarciu butelki, zależy od jakości, przechowywania i wieku korka. Warto więc wybierać te najlepszej jakości.

Czym właściwie jest korek? Jest to po prostu kawałek kory pochodzącej z dębu korkowego, który rośnie głównie w Hiszpanii i Portugalii. Pozyskuje się go bez uszczerbku dla zdrowia drzewa, gdyż jego zewnętrzna, martwa warstwa kory oddziela się od żywej bez szkody dla rośliny. Proces ten można powtarzać mniej więcej co 9 lat.

Tak otrzymana kora jest idealna do produkcji korka ze względu na swoje unikalne właściwości, a mianowicie obecność szeregu pustych kanalików w środku, które umożliwiają mocne ściskanie, podczas gdy zewnętrzna część zachowuje swój pierwotny kształt. Ponadto korek daje się łatwo ciąć oraz pęcznieje w kontakcie z cieczami.

Jakość korka to nie tylko odpowiednia kora z dębu. Aby korek cechował się wysokim standardem, potrzebna jest jego specjalna obróbka. Naturalne korki są bardzo drogie i tylko prawdziwi koneserzy mogą sobie na nie pozwolić. W tańszych i bardziej popularnych winach stosuje się korki sklejane z odpadów kory dębowej oraz te syntetyczne, czyli produkowane ze sztucznych materiałów, tylko przypominających prawdziwy korek. Są one dużo tańszą alternatywą dla winiarzy-amatorów. Producenci starają się, aby były one coraz lepszej jakości, co sprawia, że także jakość wina pozostaje nienaruszona.


Powiązane artykuły