Kupujemy wino – gdzie i o co pytać?

Kupujemy wino – gdzie i o co pytać?

To, gdzie kupimy wino, wbrew pozorom ma bardzo duże znaczenie dla jego smaku. Zawsze warto mieć w domu zapas wina – wówczas nie zaskoczą nas ani niezapowiedziani goście, ani niespodziewane zaproszenie na uroczystość. Wino to przecież nie tylko doskonały dodatek do serwowanych potraw, ale także i coraz bardziej popularny prezent.

Sklep

Pamiętajmy, żeby raczej nie kupować win w hipermarketach. Tu z pewnością nie znajdziemy nikogo, kto wesprze nas profesjonalną radą. Jednak nawet, jeśli trochę znamy się degustacji tego szlachetnego trunku i sami umiemy wybrać odpowiednie, powinniśmy pomyśleć o zupełnie innej kwestii. Wino, aby było smaczne i aromatyczne, powinno być odpowiednio przechowywane. Hipermarket ich z pewnością nie zapewnia. Wino jest narażone na zbyt mocne światło i przede wszystkim na liczne wibracje.

Dlatego najlepszą opcją jest sklep winiarski. Fachowa obsługa pomoże nam w dokonaniu wyboru, a im częściej będziemy w danym sklepie dokonywać zakupów, tym lepiej nasze preferencje i gust będzie znał sprzedawca. To da mu możliwość zaproponowania czegoś nowego, co może nam zasmakować.

Sklepy winiarskie często organizują degustacje wina dla stałych klientów. To świetna okazja, by poznać nowe smaki. Dzięki temu, szybciej podejmiemy decyzję czy kupujemy dane wino, czy wybieramy inne.

Inną możliwością są także zakupy przez telefon lub internet – dzięki temu, zapewniony mamy dowóz butelek pod drzwi naszego domu.

Wątpliwości

Jeśli zastanawiasz się czy Merlot będzie pasował do kaczki, podziel się swoimi obawami ze sprzedawcą. W sklepach winiarskich pracują pasjonaci win, którzy z pewnością chętnie podzielą się z Tobą swoją wiedzą i doradzą, które wino będzie smakowało najlepiej z przygotowywaną przez Ciebie potrawą.

Wybierając wina, zwracaj uwagę na kilka szczegółów. Najlepiej wybieraj te, które butelkowane były w kraju produkcji. Nie daj się nabrać na tanie sztuczki polegające na upodabnianiu nazw i etykiet tańszych win, do znanych i cenionych napitków. Badania wykazują też, że połowa konsumentów częściej decyduje się na zakup danego wina, jeśli na jego etykiecie umieszczona jest podobizna jakiegoś zwierzęcia.

Smakosze win coraz częściej zwracają też uwagę, by nie bać się win, które zamiast korków, mają nakrętki. Szacuje się, że prawie 90% win australijskich ma właśnie takie zamknięcie. Co ważniejsze jednak, jeśli wino z niższej półki cenowej zamykane jest na korek, to zwykle jest on gorszej jakości. A wiadomo przecież, że korek ma duży wpływ na smak wina.

Nigdy jednak nie wybieraj wina w kartonie, zwłaszcza litrowym – nie licz, że to wino będzie dobre. Unikaj też win, które na etykiecie informują, że to produkt mieszany. Oznacza to po prostu, że to wino zostało stworzone z różnych zlewek.

Jeśli kupujesz wino na prezent, warto, byś znał gust osoby obdarowywanej. Łatwiej wówczas będzie wybrać odpowiedni trunek.

Zapytaj też koniecznie sprzedawcy, jak długo dane wino może być przechowywane. Nie opłaca się robić zapasów białego wina – z czasem traci ono walory smakowe. Najlepiej wypić je w sezonie, w którym zostało wyprodukowane. Wina czerwone, które dojrzewały w beczkach można przechowywać, ale tylko kilka lat i to w odpowiednich warunkach.


Powiązane artykuły