Jakie wino nadaje się do starzenia?

Jakie wino nadaje się do starzenia?

Podobno im wino starsze, tym lepsze. Pora obalić ten mit, ponieważ prawda jest taka, że nie każde wino dobrze się starzeje – jedne się do tego nadają, zyskując na aromacie, drugie natomiast po prostu zamieniają się w ocet. Jak rozpoznać wina do szybkiej konsumpcji, a które możemy przeznaczyć do naszej domowej piwniczki?

Ponad 90% win światowej produkcji nadaje się do wypicia już po 3 do 5 lat. Biorąc jednak pod uwagę wina starannie wyselekcjonowane, z wyższej półki, odsetek ten spada już do 60 – 70%.

Cztery cechy wina decydują o tym czy wino nadaje się do starzenia: poziom tanin, alkoholu, kwasowość oraz zawartość alkoholu. Im wyższy ich poziom, tym większy potencjał starzenia. Z tego punktu widzenia, nieśmiertelna jest na przykład madera. Chociaż jej smak nie zyskuje nowych aromatów i nie uszlachetnia się, ale co ważne, też nie psuje.

A jak zmieniają się dobre wina z czasem? Kolor głęboko czerwonego wina zmienia się w brunatny, białego w złoty. Z czasem miękną też taniny, które są okrąglejsze, aksamitne i gładkie. Inny jest także bukiet. Świeże owoce w czerwonym winie ewoluują w aromaty owoców z konfitur, a nawet kwiatów. Białe wina zyskują natomiast nuty suszonych owoców, czekolady czy miodu. Jeśli wino przed zabutelkowaniem dojrzewało w drewnianych beczkach, dochodzą kolejne, cenne aromaty: skóry czy tytoniu. Starzone wino ma dłuższy finisz i wyważony, harmonijny smak.

Dobrze zestarzeją się jakościowe wina ze szczepów takich jak, Cabernet Sauvignon, Syrah, Tempranillo, Nebbiolo, Sangiovese, Riesling czy Chardonnay. Warto zaznaczyć, że dotyczy to także win europejskich. Te stworzone w Australii i obu Amerykach, ze względu na warunki oraz tradycje winiarskie, zdecydowanie lepiej smakują jako kilkuletnie trunki.

Jeśli chcemy wybrać wino do starzenia, podeprzyjmy się wiedzą sommelierów lub profesjonalną opinią na temat danego wina. Dobrym sposobem jest także zakup całej skrzynki wina i otwieranie kolejnej butelki co jakiś czas (np. co rok) – wówczas będziemy mogli poczuć różnicę w smaku tego samego wina na przestrzeni lat.


Powiązane artykuły