Nero d'Avola - szczep ze słonecznej Sycylii

Nero d'Avola - szczep ze słonecznej Sycylii

Nazywany księciem Sycylii - Principe Siciliano. Owoce, pieprz, miękkie taniny i mocne garbniki to cechy charakterystyczne wina, które powstaje ze szczepu, który jeszcze niedawno wykorzystywany był gównie do kupaży. Daje wina potężne i mocno skoncentrowane o prawie czarnej barwie. Typowy smak Sycylii.

Nazwa Nero d'Avola oznacza czerń z Avoli. To mała miejscowość w południowo-wschodniej części półwyspu sycylijskiego. Właśnie sycylijskie gleby Nero d'Avola upodobał sobie najbardziej. Panujące tu gorące i suche warunki klimatyczne sprawiły, że uprawy tego szczepu tylko w niewielkim stopniu występują w innych miejscach świata.

Występuje także pod nazwą Calabrese, ale wbrew niektórym opiniom, wcale nie pochodzi z Kalabrii. Prawdopodobnie wzięła się ona od słowa „calaurisi”, która w miejscowym dialekcie oznacza właśnie ten szczep (dosłownie „pochodzący z Avoli").

Do lat 80. to gęste i mocno alkoholowe wino, które porównuje się często z Syrah kupażowano właśnie z tą odmianą lub Cabernetem Sauvignon albo Merlotem. Dziś coraz częściej na sklepowych półkach znajdujemy czysty Nero d'Avola. Nadaje się ono nie tylko do szybkiego spożycia, ale także do leżakowania w dębowych beczkach. Często, aby uniknąć zbyt intensywnego smaku, owoce zebrane podczas nocnego winobrania, umieszczane są w schłodzonych kadziach. W ten sposób opóźnia się proces fermentacji.

Podstawowy bukiet tego sycylijskiego wina to czarne porzeczki, wiśnie oraz pieprz. Nero d'Avola w kieliszku wygląda wyjątkowo, ponieważ jego barwa jest tak intensywnie czerwona, że wygląda na prawie czarne wino.


Powiązane artykuły