degustoweb.pl

Sekrety Degustacji Wina: Co Powinien Wiedzieć Początkujący Sommelier?

W świecie, gdzie każda kropla wina opowiada historię, degustacja wina staje się nie tylko przyjemnością, ale także formą sztuki. Dla początkujących sommelierów, którzy stawiają pierwsze kroki w tej fascynującej podróży, proces ten może wydawać się złożony i pełen tajemnic. W naszym artykule "Sekrety Degustacji Wina: Co Powinien Wiedzieć Początkujący Sommelier" zabierzemy Cię w podróż przez podstawy degustacji wina, odkrywając, jak smakuje wino i jakie tajniki kryją się za każdym łykiem. Od rozpoznawania aromatów po analizę tanin – przygotuj się na odkrycie, jak w pełni docenić i zrozumieć złożoność tego szlachetnego trunku.

Jakie kieliszki do wina? Jak poprawnie dobrać kieliszki do wina

Odkryj sekrety wyboru idealnego kieliszka do wina - czy białe, czy czerwone, znajdź perfekcyjny styl i rozmiar dla każdej okazji. Dowiedz się, jak wybrać i zapakować kieliszki na prezent i jakie są praktyczne wskazówki do ich użytkowania.

Szczepy, które trzeba znać. Zinfandel

Choć szczep wywodzi się z Chorwacji i ma włoskiego brata bliźniaka, Zinfandel to sztandarowe amerykańskie wino – lekkie, orzeźwiające, piknikowe, ale potrafi także pięknie się starzeć. Najlepiej czuje się w ciepłej Kalifornii, gdzie produkuje się najlepsze Ziny.

Wpływ pogody na smak wina

Smak wina zależy od wielu czynników. Istotne jest dbanie o winorośl w trakcie jej wzrostu, właściwy moment zbioru owoców, odpowiednia ich obróbka czy czas leżakowania. Największy wpływ ma jednak region, w którym znajduje się winnica, a dokładniej pogoda. Jakie warunki powinno się zapewnić winorośli i jaki wpływ mają one na smak wina?

Kalorie w buletce

Kaloryczność wina, szczególnie czerwonego, często sprawia, że będąc na diecie, odmawiamy sobie lampki ulubionego trunku. Czy słusznie? Które wino ma najwięcej, a które najmniej kalorii?

Ile kalorii ma wino?

Jak mantrę powtarza się, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi, a nawet pomaga w utrzymaniu zdrowia. Powszechnie uważa się, że lampka czerwonego wina wypijana codziennie to tak naprawdę lek, który ma poprawić krążenie i pracę serce. Mało kto zastanawia się, jaki wpływ ma wino na wagę. Czy to kaloryczny produkt?

Wina koszerne. Co to znaczy?

Wino koszerne jest produkowane zgodnie z przepisami danymi przez gminę żydowską. Interesującym faktem jest to, że tylko członkowie tej gminy mogą uczestniczyć w procesie produkcyjnym, który rozpoczyna się już od dbania o winne krzewy, aż po butelkowanie. Ponadto obecność kobiet przy jakiejkolwiek z czynności jest całkowicie zabroniona. Wyjaśniamy jak działa sposób tworzenia wina koszernego.

Wszystko o Porto

Porto to słodkie wino, które jest wytwarzane w portugalskich winnicach. Z jego powstaniem wiąże się ciekawa historia. W XVII wieku angielscy kupcy, którzy zamierzali przewozić wino na duże odległości, w obawie przed jego powtórną fermentacją postanowili zakonserwować je odrobiną brandy. I tak odkryli niesamowity smak Porto, który zachwyca i dziś.

Wino perliste

Bogate w aromaty wino perliste wytwarzane jest według trzech różnych metod. Te świeże i młode wina już nadające się do konsumpcji, mają znikome ilości dwutlenku węgla. Mogą też być nasycone powietrzem.

Jaki kieliszek do wina?

Wina to bardzo wymagające trunki. Odkrywanie ich złożonej natury wymaga wiele czasu, pieniędzy, wyczucia i zaangażowania. Do ich pełnego docenienia niezbędne jest także, pojawiające się z czasem, doświadczenie. Niewprawiony amator nie będzie w stanie wychwycić niuansów kryjących się w butelkach winogronowych alkoholi. Nawet najdroższe, najbardziej szlachetne roczniki nie ukażą nam się w pełnej krasie, jeśli będziemy je spożywać w niewłaściwy sposób.

Strony